Чи може компанія яка не має ліцензії на здійснення діяльності факторинг, викупити право грошової вимоги за кредитним договором?

Згідно частини 2 статті 350 Господарського кодексу України загальні умови та порядок здійснення факторингових операцій визначаються Цивільним кодексом України, цим Кодексом, іншими законодавчими актами, а також нормативно-правовими актами Національного банку України та національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Цивільний кодекс України визначає поняття договору факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) – як договір згідно якого, одна сторона (фактор) передає або зобов'язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов'язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника).

Частиною другою статті 1077 Цивільного кодексу передбачено право клієнта відступити факторові свою грошову вимогу до боржника з метою забезпечення виконання зобов'язання клієнта перед фактором. При цьому, зобов'язання фактора за договором факторингу може передбачати надання клієнтові послуг, пов'язаних із грошовою вимогою, право якої він відступає.

Таким чином, кодексом передбачено, що сторонами договору факторингу є фактор і клієнт (стаття 1079 ЦК України). Клієнтом у договорі факторингу може бути фізична або юридична особа, яка є суб'єктом підприємницької діяльності. Фактором може бути банк або інша фінансова установа, яка відповідно до закону має право здійснювати факторингові операції.

Відповідно фактором може виступати банк або небанківська фінансова установа (яка отримала ліцензію на надання послуги – факторинг).

Клієнтом може виступати фізична або юридична особа, яка є суб'єктом підприємницької діяльності. Тобто просто фізична особа (не зареєстрована, як суб’єкт господарської діяльності)  не може бути стороною договору факторингу (клієнтом). Так само, як не може виступати клієнтом за договором факторингу – юридична особа яка не здійснює підприємницьку діяльність (непідприємницьке товариство - яке не має на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками).

При цьому, необхідно відрізняти викуп права грошової вимоги, як вид господарської діяльності, який може здійснювати виключно фінансова компанія (ліцензія на факторинг) або банк, і викуп права вимоги боргу за кредитними договорами та договорами забезпечення виконання зобов’язання таких вимог, що передбачено Положенням щодо організації продажу активів (майна) банків, що ліквідуються (ВИКОНАВЧА ДИРЕКЦІЯ ФОНДУ ГАРАНТУВАННЯ ВКЛАДІВ ФІЗИЧНИХ ОСІБ. РІШЕННЯ від 24.03.2016  № 388).

Положення містить поняття «потенційний покупець» - фізична або юридична особа, яка має намір придбати актив (майно) банку та може набути такий актив (майно) у власність чи на підставі іншого речового права.

Положенням також передбачено, що продаж активів (майна) банку може здійснюватися безпосередньо юридичній чи фізичній особі пулами, які сформовані з основних засобів, МШП (малоцінні та швидкозношувані предмети), необоротних активів банку тощо, оціночна вартість кожного окремо не перевищує 10 мінімальних заробітних плат на день продажу.

Єдиними обмеженнями щодо заборони права на придбання активу (майна) банку яке міститься в Положенні щодо організації продажу активів (майна) банків, що ліквідуються по відношенню до потенційного покупця є, те що він не може бути боржником та/або поручителем за договорами право вимоги за якими відступається. Іншими словами боржник та/або поручитель не може придбати право вимоги за своїми кредитними договорами.

Таким чином, юридична особа яке не отримала ліцензію на здійснення факторингових операцій, може придбати право вимоги лише через електронну торгову систему, та за умови, що право вимоги не випливає з кредитних договорів за якими така особа виступає боржником та/або поручителем.

При цьому, необхідно відрізняти право придбати «право вимоги через електронну торгову систему» у порядку передбаченому Положенням щодо організації продажу активів (майна) банків, що ліквідуються, та надання фінансовою компанією - факторингової послуги, коли одна сторона (фактор) передає або зобов'язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов'язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника).


Будемо раді вам допомогти в питаннях пов’язаних з організацією та реєстрацією фінансових установ. Індивідуальний підхід до кожного клієнта. Кваліфіковані послуги з питань створення та реєстрації всіх видів фінансових установ, питань отримання ліцензій на фінансові послуги (факторинг, фінансовий лізинг, кредити і т.д.,), відкриття відділень фінансових установ.

Реєстрація всіх видів фінансових установ. Створення відокремлених підрозділів фінансової установи. Ліцензування діяльності фінансових установ. Супровід купівлі-продажу фінансових компаній

tel: 0671013668, 0993869134 Viber, Telegram, WhatsApp

email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.  Skype: Lawfin1