Консультуємо з питань реєстрації фінансових установ.

Реєстрація всіх видів фінансових установ. Створення відокремлених підрозділів фінансової установи. Ліцензування діяльності фінансових установ. Супровід купівлі-продажу фінансових компаній

tel: 06710136680993869134 Viber, Telegram, WhatsApp

email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 

Skype: Lawfin1 Консультація безкоштовно!!!

Про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення. ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ. Постанова від 21.06.2005 N 32/611

Про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення. ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ. Постанова від 21.06.2005  N 32/611

Щододоходу фізичної особи, одержаного від ломбарду у зв'язку  з  невиконанням нею своїх обов'язків за договорами позики щодо викупу заставлених  речей

(Витяг)

Відмовлено у   порушенні   провадження  з  перегляду  ухвалою Судової палати у господарських справах Верховного суду України від18 серпня 2005 року

<...> Заслухавши   доповідь   судді-доповідача  та  пояснення присутніх у судовому засіданні представників сторін, перевіривши наявні  матеріали  справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти  їх  встановлення  в  рішенні,  колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

<...> Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону  України  "Про податок з доходів фізичних осіб" ( 889-15 ),  дохід фізичної особи визначено як  суму  будь-яких  коштів,  вартість  матеріального  і нематеріального майна,  інших активів,  що мають вартість,  у тому числі цінних паперів або деривативів,  одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь, чи набутих незаконним шляхом у випадках,  визначених підпунктом 4.2.16 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами.

     За приписами  пункту  12.1   статті   12   вказаного Закону (889-15), дохід платника податку від продажу об'єкта рухомого майна протягом звітного  податкового  періоду  оподатковується  за ставкою, встановленою пунктом 7.1 статті 7 цього Закону.

     При цьому доходи (прибутки),  зазначені у цій статті, кінцево оподатковуються при їх виплаті (пункт 12.6).

     Згідно зі статтею 1 Закону України "Про фінансові послуги  та державне   регулювання  ринків  фінансових  послуг"  (  2664-14  ) ломбарди належать до фінансових установ,  видом діяльності яких  є надання фінансових послуг, у тому числі надання коштів у позику на умовах фінансового кредиту.

     За приписами Цивільного кодексу УРСР ( 1540-06 ) (стаття 374) та  Цивільного  кодексу  України ( 435-15 ) (статті 589,  1046) за договором позики одна сторона (позикодавець) передає  у  власність другій   стороні  (позичальнику)  грошові  кошти  або  інші  речі, визначені  родовими   ознаками,   а   позичальник   зобов'язується повернути  позикодавцеві  таку  суму грошових коштів (суму позики) або таку саму кількість речей того самого роду та такої ж якості.

     Одним із  способів  забезпечення   зобов'язань   за позикою (кредитом) є застава, умови якої повинні бути обумовлені сторонами у договорі позики.

     Водночас Законом України "Про заставу" (  2654-12) (статті 19,  25)  та  статтею  589  Цивільного  кодексу України ( 435-15 ) встановлено, що в разі невиконання боржником (позичальником) своїх обов'язків  перед ломбардом під час закінчення строку дії договору позики кредитор,  зокрема ломбард, має право звернути стягнення за невиконаними обов'язками  на  предмет застави,  тобто реалізувати такий предмет застави та за рахунок одержаних від цього продажу коштів  покрити  повністю свої витрати, в тому числі на утримання заставленого майна, проценти, відшкодування збитків тощо.

     Тобто позика  (фінансовий  кредит)  є  грошовою  сумою, яка підлягає поверненню, і протягом строку дії договору позики не може розглядатися як дохід фізичної особи, яка одержала таку позику.

     Положення вказаних норм кореспондуються зі змістом підпункту 4.3.23 пункту  4.3  статті 4 "Про податок з доходів фізичних осіб" ( 889-15 ), відповідно до якого до складу загального місячного або річного  оподатковуваного  доходу  платника податку,  зокрема,  не включається сума депозиту (вкладу), внесеного платником податку до банку чи небанківської установи,  яка повертається такому платнику податку, основна сума кредиту, що отримується платником податку.

     При цьому судова колегія вважає за необхідне зазначити, що, ухвалюючи судові рішення у цій справі, суди першої та апеляційної інстанції  обґрунтовано  дійшли   висновку,   що   за   позиковими операціями  ломбард  не  є  податковим агентом,  оскільки у даному випадку  він  не  може  виконувати  обов'язок  щодо   нарахування, утримання  та  перерахування  податку  до  бюджету від імені та за рахунок платника податку,  тому що під час видачі позики вона не є доходом  позичальника,  а  при  невикупі заставленої речі в момент закінчення договору ломбард не має  коштів  позичальника,  з  яких належало б утримати податок.

     Враховуючи викладене, судова колегія погоджується з висновком судів першої та  апеляційної  інстанції,  що  в  цьому  випадку  у фізичної особи - позичальника, яка не виконала договірні обов'язки з викупу застави і в якої залишилася сума позики,  виникає дохід у вигляді суми такої позики лише після звернення ломбардом стягнення за невиконаними обов'язками на предмет застави.

     Таким чином,  дохід фізичної особи,  одержаний від ломбарду у зв'язку  з  невиконанням нею своїх обов'язків за договорами позики щодо  викупу  заставлених  речей,  є  доходом,  одержаним  не  від податкового   агента,  і  тому  підлягає  оподаткуванню  у  складі загального  річного  оподатковуваного   доходу   такого   платника податку,  в  порядку,  визначеному  у  підпункті  8.2.1 пункту 8.2 статті 8 "Про  податок  з  доходів  фізичних осіб" (889-15), відповідно до якого такий платник  податку зобов'язаний подати річну податкову декларацію,  відобразити в  ній  суму  зазначеного доходу та сплатити з неї відповідний податок.

     <...> Керуючись статтями 111-5,111-7, пунктом 1 статті 111-9, статтею 111-11 Господарського   процесуального   кодексу   України ( 1798-12 ), Вищий господарський суд України постановив:

     Рішення господарського  суду  м.  Києва від 04.02.2005 р.  та постанову  Київського   апеляційного   господарського   суду   від 04.04.2005  р.  у  справі  N  32/611 господарського суду м.  Києва залишити без змін,  касаційну  скаргу  ДПІ  у  Печерському  районі м. Києва - без задоволення.

Джерело інформації: офіційний сайт Верховної Ради України http://rada.gov.ua/


 

Будемо раді вам допомогти в питаннях пов’язаних з організацією та реєстрацією фінансових установ. Індивідуальний підхід до кожного клієнта. Кваліфіковані послуги з питань створення та реєстрації всіх видів фінансових установ, питань отримання ліцензій на фінансові послуги (факторинг, фінансовий лізинг, кредити і т.д.,), відкриття відділень фінансових установ.

Реєстрація всіх видів фінансових установ. Створення відокремлених підрозділів фінансової установи. Ліцензування діяльності фінансових установ. Супровід купівлі-продажу фінансових компаній

tel: 0671013668, 0993869134 Viber, Telegram, WhatsApp

email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Skype: Lawfin1

Статті за темою

Актуальні питання-відповіді щодо створення та діяльності фінансових установ

Кваліфіковані послуги з питань реєстрації фінансових установ

Реєстрація всіх видів фінансових установ. Створення відокремлених підрозділів фінансової установи. Ліцензування діяльності фінансових установ. Супровід купівлі-продажу фінансових установ

tel: 0671013668, 0993869134 Viber, Telegram, WhatsApp.

email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Skype: Lawfin1 Консультація безкоштовно!!!

Новини фінансового ринку

Актуальні новини фінансового ринку України

Детально!!!

Питання-відповіді

Актуальні питання-відповіді щодо створення та діяльності фінансових установ

Детально!!!

Глосарій фінансового ринку

Визначення, що застосовуються в законодавстві яким регулюються фінансові правовідносини

Детально!!!

Фінансова звітність

Фінансова звітність фінансових установ

Детально!!!

Фінансовий моніторинг

Особливості організації фінансового моніторингу в фінансовій установі

Детально!!!

Новини законодавства

Новини законодавства яким регулюється діяльність фінансових установ

Детально!!!

Актуальні матеріали

Актуальні матеріали на тему створення та діяльності фінансових компаній

Детально!!!

Організація фінансового бізнесу

Організація діяльності фінансових компаній. Організація кредитно-фінансової діяльності в Україні

Детально!!!

Ліквідація фінансової компанії

Анулювання ліцензії фінансової компанії. Виключення фінансової компанії з реєстру фінансових установ

Детально!!!

Продаж фінансових компаній

Компанія виступить консультантом з питань супроводу процедури переоформлення корпоративних прав на фінансову компанію, а так само супроводить процес внесення змін до контролюючих органів

Детально!!!

Супровід діяльності фінансових компаній

Супровід діяльності фінансових установ

Детально!!!

Хто на сайті

На сайті 294 гостя та 0 користувачів