ВРУ - проект закона "О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины и некоторые другие законодательные акты Украины относительно ведения предпринимательской деятельности е-резидентами в Украине"
- Информация о материале
- Автор: pravofin.com.ua
- Просмотров: 361
ВРУ - проект закона "О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины и некоторые другие законодательные акты Украины относительно ведения предпринимательской деятельности е-резидентами в Украине"
Согласно пояснительной записке, - целью принятия проекта закона является оптимизация современной налоговой системы и другого законодательства в Украине в связи с проведением эксперимента по внедрению и реализации в Украине электронного резидентства. Это позволит иностранцам и лицам без гражданства, которые получили статус электронного резидента, осуществлять предпринимательскую деятельность и платить налоги в Украине без оставления страны проживания (пребывания).
ПРОЕКТ
ЗАКОН УКРАЇНИ
"Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ведення підприємницької діяльності е-резидентами в Україні"
Верховна Рада України постановляє:
I. Розділ ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., №№ 13-17, ст. 112) доповнити новим підрозділом такого змісту:
"Підрозділ 11. Ведення підприємницької діяльності електронними резидентами
1. Встановити, що на період з 25 червня 2020 року до 31 грудня 2022 року (включно) електронні резиденти - підприємці здійснюють підприємницьку діяльність відповідно до чинного законодавства та особливостей і правил, визначених цим підрозділом. Дія цього підрозділу не поширюється на електронних резидентів - фізичних осіб.
2. У цьому підрозділі терміни вживаються у наступному значенні:
адміністратор – державне підприємство “ДІЯ”, що здійснює заходи із створення, адміністрування, технічної підтримки системи “Е-резидент”, а також забезпечує та відповідає за захист та безпеку інформації в системі “Е-резидент” відповідно до вимог Закону України “Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах”, виконує інші функції, відповідно до чинного законодавства України;
електронний резидент (е-резидент) — іноземець або особа без громадянства, яка досягла вісімнадцятирічного віку, набула статусу електронного резидентства, отримала відповідні електронні довірчі послуги, у тому числі засіб кваліфікованого електронного підпису, та інформація про яку внесена до інформаційної системи “Е-резидент”;
е-резидент - підприємець — особа - нерезидент, яка отримала статус електронного резидента та яка зареєструвала себе фізичною особою - підприємцем.
система “Е-резидент” — інформаційна система “Е-резидент”, що є складовою частиною Єдиного державного веб-порталу електронних послуг “Портал Дія” (далі — Портал Дія), в рамках якої здійснюється збирання, накопичення, обробка, захист, облік та надання інформації про заявників та осіб, що набули статус електронного резидентства;
3. Е-резидент здійснює державну реєстрацію себе як платника єдиного податку третьої групи спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності відповідно до правил, встановлених цим підрозділом та іншими актами чинного законодавства в частині, що не суперечать цьому підрозділу, та провадить свою господарську діяльність в межах обмежень, встановлених чинним законодавством.
4. Податковою адресою е-резидента, який зареєстрував себе фізичною особою-підприємцем, визнається місцезнаходження адміністратора, за яким він береться на облік як платник податків у контролюючому органі.
5. Ставка єдиного податку для е-резидентів - підприємців встановлюється відповідно до статті 293 цього Кодексу. Інші правила оподаткування для е-резидентів-підприємців визначаються Главою 1 Розділу ХІV Податкового кодексу України в частині, що не суперечить нормам цього Розділу. Обмеження, передбачені підпунктом 291.5.7 пункту 291.5 статті 291 цього Кодексу, не поширюються на е-резидентів - підприємців.
6. Е-резидент - підприємець не може використовувати працю найманих осіб.
7. Е-резидент - підприємець може здійснювати виключно ті види господарської діяльності, які визначені Міністерством юстиції України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Е-резидент - підприємець не може здійснювати будь-яку господарську діяльність до моменту реєстрації себе платником єдиного податку третьої групи із включенням податку на додану вартість до складу єдиного податку.
8. Е-резидент - підприємець представляє свої інтереси в контролюючих органах особисто через систему “Е-резидент”.
9. Для цілей оподаткування е-резидент - підприємець зобов'язаний вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством, виключно в електронному вигляді та через електронний кабінет платника податків.
Правильність обчислення е-резидентом - підприємцем сум податку, а також достовірність задекларованих ним даних податкового обліку можуть підтверджуватися виключно або первинними та іншими документами, які складені в електронному вигляді та надіслані до контролюючого органу, або сканованими і надісланими до контролюючого органу засвідченими кваліфікованим електронним підписом електронними копіями таких документів, якщо вони були складені в паперовому вигляді.
Будь-які дані, не підтверджені зазначеними документами, вважаються такими, що не існують і не можуть враховуватися під час обчислення податкових зобов'язань е-резидента - підприємця, крім випадків, коли врахування таких даних призводить до збільшення розміру його податкових зобов'язань чи збільшення обсягу інших обов'язків такого суб'єкта.
Будь-які суми коштів, що надійшли е-резиденту - підприємцю, визнаються його доходом і оподатковуються за ставкою, передбаченою пунктом 293.4 статті 293 цього Кодексу, якщо підстава для надходження таких коштів не підтверджена документами, наведеними в цьому пункті.
10. Здійснення е-резидентом - підприємцем інших видів діяльності, крім тих, що дозволені йому згідно з цим підрозділом, тягне за собою втрату статусу е-резидента - підприємця як платника єдиного податку без переходу на загальну систему оподаткування.
В такому разі господарська діяльність відповідного суб'єкта припиняється з дати отримання будь-якого доходу від здійснення інших видів діяльності, крім тих, що дозволені йому згідно з цим підрозділом.
Поновлення господарської діяльності е-резидента - підприємця відбувається за умови повторної реєстрації ним як платником єдиного податку третьої групи із включенням податку на додану вартість до складу єдиного податку.
Повторна реєстрація е-резидента - підприємця не може бути здійснена впродовж календарного року, в якому було проваджена діяльність, що не є дозволеною для е-резидентів - підприємців, а також упродовж наступного за ним календарного року.
Суми доходу, отриманого е-резидентом - підприємцем від провадження інших видів діяльності, крім тих, що дозволені йому згідно з цим підрозділом, а також суми будь-яких доходів, отриманих після моменту припинення його господарської діяльності за обставин, передбачених цим пунктом, і до моменту поновлення статусу платника єдиного податку, оподатковуються за ставкою, передбаченою пунктом 293.4 статті 293 цього Кодексу.
11. Е-резидент - підприємець подає податкову декларацію виключно в електронній формі через електронний кабінет платника податків.
12. При перерахуванні доходів, отриманих е-резидентом - підприємцем від його господарської діяльності на свій рахунок, відкритий за межами України, оподаткування відбувається відповідно до чинного законодавства".
ІІ. Прикінцеві положення.
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
2. Внести зміни до таких законів України:
1) статтю 1087 Цивільного кодексу України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, №№ 40-44, ст. 356) доповнити новою частиною такого змісту:
"4. Фізичні особи - підприємці, що зареєстровані електронними резидентами, провадять усі розрахунки виключно у безготівковій формі".
2) пункт 4 частини першої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2011, № 2-3, ст.11) викласти в такій редакції:
"4) фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, крім суб’єктів господарювання - електронних резидентів у розумінні чинного законодавства".
3) у Законі України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, № 31-32, ст. 263):
у пункті 8 частини першої статті 1:
в абзаці тринадцятому слова "фізична особа, яка" замінити словами "фізична особа, у тому числі, електронний резидент (е-резидент), яка";
в абзаці чотирнадцятому слова "фізична особа - підприємець або" замінити словами "фізична особа – підприємець, у тому числі е-резидент, або";
частину 1 статті 1 після пункту 18 доповнити новим пунктом такого змісту:
"19) електронний резидент (е-резидент) — фізична особа, яка набула статусу електронного резидента відповідно до положень встановлених Кабінетом Міністрів України та подала документи, визначені цим Законом, про реєстрацію її підприємцем";
статтю 4 доповнити двома новими частинами такого змісту:
"11. Особливості державної реєстрації е-резидентів, як фізичних осіб - підприємців, встановлюються Міністерством юстиції України.
12. Місцезнаходженням е-резидента, зареєстрованого фізичною особою - підприємцем відповідно до цього Закону, є місцезнаходження Державного підприємства “ДІЯ”, відомості про яке містяться в Єдиному державному реєстрі";
у частині 4 статті 9:
пункт 4 доповнити словами "з відповідним зазначенням, якщо фізична особа – підприємець була зареєстрована е-резидентом (окрім випадків, коли е-резидент є особою без громадянства)";
у пункті 5 слова "фізичною особою – підприємцем" замінити словами "фізичною особою – підприємцем, або інша адреса, відповідно до особливостей, встановлених цим Законом та іншими законодавчими актами";
у абзаці другому частини другої статті 14 слова "іноземець або особа без громадянства" замінити словами "іноземець, особа без громадянства або е-резидент".
3. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня опублікування цього Закону:
прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону;
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Джерело інформації: офіційний сайт Верховної Ради України http://rada.gov.ua/