Консультуємо з питань реєстрації фінансових установ.

Реєстрація всіх видів фінансових установ. Створення відокремлених підрозділів фінансової установи. Ліцензування діяльності фінансових установ. Супровід купівлі-продажу фінансових компаній

tel: 06710136680993869134 Viber, Telegram, WhatsApp

email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 

Skype: Lawfin1 Консультація безкоштовно!!!

Питання по страховій діяльності. Питання-відповіді на тему організації, реєстрації та ліцензування страхової діяльності

ВІДПОВІДІ НА АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ПО ТЕМІ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА РЕЄСТРАЦІЇ СТРАХОВОЇ КОМПАНІЇ. ВІДПОВІДІ НА ПИТАННЯ ЯКИМ ВИМОГАМ ПОВИННА ВІДПОВІДАТИ СТРАХОВА КОМПАНІЯ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЛІЦЕНЗІЇ НА НАДАННЯ ПОСЛУГ СТРАХУВАННЯ

Хто має право здійснювати страхову діяльністю на території України? Страхову діяльність на території України згідно Закону України «Про страхування» мають право здійснювати фінансові установи, які створені у формі акціонерних товариств, товариств з додатковою відповідальністю, які внесені до реєстру фінансових установ (зареєстровані як страхова компанія в Нацкомфінпослуг), а так само отримали ліцензію на здійснення страхової діяльності.


Скільки засновників повинно бути в страховій компанії? Згідно Закону України «Про страхування» засновників страхової компанії повинно бути не менше трьох.
Який розмір статутного капіталу встановлений для страхової компанії? Мінімальний розмір статутного капіталу страхової компанії встановлюється в сумі, еквівалентній 1 000 000 євро, а страхової компанії яка буде займається страхуванням життя, - 10 000 000 євро за валюто-обмінним курсом валюти України.
Чи можна формувати статутний капітал страхової компанії майном? Статутний капітал страхової компанії, повинен бути сплачений виключно в грошовій формі. Дозволяється формування статутного капіталу страховика цінними паперами, що випускаються державою, за їх номінальною вартістю в порядку, визначеному Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), але не більше 25 відсотків від загального розміру статутного капіталу страхової компанії. Забороняється використовувати для формування статутного капіталу векселів, коштів страхових резервів, а також коштів отриманих в кредит, позику та під заставу, і вносити нематеріальні активи.
Які виді діяльності страхової компанії? Види страхової діяльності в Україні? Предметом безпосередньої діяльності страхової компанії може бути лише страхування, перестрахування і фінансова діяльність пов'язана з формуванням, розміщенням страхових резервів та їх управлінням. Страхування може бути добровільним або обов'язковим.
Забороняється здійснення обов'язкових видів страхування, що не передбачені Законом України «Про страхування». Добровільне страхування - це вид страхування, який здійснюється на основі договору між страхувальником і страховиком. Загальні умови і порядок здійснення добровільного страхування визначаються правилами страхування, що встановлюються страховиком самостійно відповідно до вимог Закону України «Про страхування». Конкретні умови страхування визначаються при укладенні договору страхування відповідно до законодавства.
Види добровільного страхування, на які видається ліцензія, визначаються згідно з прийнятими страховиком правилами (умовами) страхування, зареєстрованими в Нацкомфінпослуг.
Які вимоги до страхової компанії при внесенні до Державного реєстру фінансових установ Нацкомфінпослуг? Вимоги при реєстрації страхової компанії? Установчі документи страхової компанії, повинні відповідати вимогам законодавства України, з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про страхування". Бухгалтерський облік, формувати фінансову звітність та інші звітні дані - страхова компанія, повинна відповідно до законодавства України. А так само враховувати особливості передбачені статтями 31 і 33 Закону України "Про страхування". Так само, для реєстрації страхової компанії в Нацкомфінпослуг, її статутний капітал, на день звернення в Нацкомфінпослуг на предмет включення страхової компанії в реєстр фінансових установ повинен бути повністю сформований (статутний капітал страхової компанії повинен бути повністю сплачений).
Які вимоги встановлені до директора та головного бухгалтера страхової компанії? Керівник та головний бухгалтер страхової компанії, повинні відповідати Професійним вимогам до керівників та головних бухгалтерів фінансових установ, затвердженим розпорядженням Держфінпослуг від 13.07.2004 N 1590. Тобто, директор страхової компанії і головний бухгалтер фінансової компанії повинні мати відповідний трудовий стаж, і пройти курси підвищення кваліфікації. Так само, дані посадові особи повинні мати добру ділову репутацію і так далі.
Які вимоги встановлені до приміщення де буде знаходитися страхова компанія? Законодавством встановлені вимоги до приміщення де буде знаходитися страхова компанія, вимоги до програмного забезпечення, наявності в страховій компанії комп'ютерної техніки, комунікаційних засобів і так далі.
Які вимоги встановлені до керівника страхової компанії? Директор страхової компанії повинен відповідати наступним вимогам:

  • Мати повну вищу освіту (спеціаліст або магістр);
  • Пройти підвищення кваліфікації та скласти іспит (програма підвищення кваліфікації для керівників страхових компаній);
  • Трудовий стаж керівника страхової компанії повинен включати не менше двох років на керівних посадах, не менше одного року на ринках фінансових послуг;
  • Протягом останніх п'яти років не бути керівником, фінансовим директором або головним бухгалтером фінансової установи, визнаної банкрутом, або щодо якої відкрито процедуру примусової ліквідації, або в таку фінансову компанію введена тимчасова адміністрація;
  • Керівник страхової компанії не повинен мати, чи не погашеної або, не знятої судимості;
  • Мати бездоганну ділову репутацію.

Які вимоги встановлені до головного бухгалтера страхової компанії? Головний бухгалтер страхової компанії повинен відповідати наступним вимогам:

  • Мати вищу освіту;
  • Пройти курси підвищення кваліфікації та скласти екзамен (програма підвищення кваліфікації для головних бухгалтерів страхових компаній);
  • Мати стаж роботи на керівних посадах, пов'язаних з фінансовою або бухгалтерською діяльністю, або стаж роботи на ринках фінансових послуг на посадах, пов'язаних з фінансовою або бухгалтерською діяльністю, - не менше 3 років;
  • Протягом останніх п'яти років не бути керівником, фінансовим директором або головним бухгалтером фінансової установи, визнаної банкрутом, або щодо якої відкрито процедуру примусової ліквідації, або в таку фінансову компанію введена тимчасова адміністрація;
  • Головний бухгалтер страхової компанії не повинен мати не погашеної або не знятої судимості.

Чи може здійснюватися ведення бухгалтерського обліку в страховій компанії - аудиторською компанією, а не штатним бухгалтером? Законодавством України передбачена можливість покладання ведення бухгалтерського обліку в страховій компанії на аудиторську компанію, а не на штатного бухгалтера. При цьому, в штаті аудиторської компанії повинен бути фахівець (бухгалтер), який відповідає встановленим законодавством вимогам до головних бухгалтерів страхових компаній. Крім цього, аудиторська компанія повинна бути включена до реєстру аудиторських компаній які мають право надавати послуги для страхових компаній.
На який строк видається ліцензія на страхування? Згідно із законодавством ліцензія на страхування видається на необмежений строк.
Хто видає ліцензію на страхування? Ліцензування страхової діяльності здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг).
Чи може отримати ліцензію на обов'язкове страхування новостворена страхова компанія? Для отримання ліцензії на обов'язкове страхування, страхова компанія повинна мати строк роботи у сфері здійснення добровільного страхування не менше двох років. Для підтвердження даного факту, страхова компанія повинна надати в Нацкомфінпослуг копії договорів страхування.
Який державний орган здійснює нагляд за діяльність страхової компанії? Згідно законодавства України, контроль за діяльністю страхової компанії, здійснюється Нацкомфінпослуг. 


Будемо раді вам допомогти в питаннях пов’язаних з організацією та реєстрацією фінансових установ. Індивідуальний підхід до кожного клієнта. Кваліфіковані послуги з питань створення та реєстрації всіх видів фінансових установ, питань отримання ліцензій на фінансові послуги (факторинг, фінансовий лізинг, кредити і т.д.,), відкриття відділень фінансових установ.

Реєстрація всіх видів фінансових установ. Створення відокремлених підрозділів фінансової установи. Ліцензування діяльності фінансових установ. Супровід купівлі-продажу фінансових компаній

tel: 0671013668, 0993869134 Viber, Telegram, WhatsApp

email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Skype: Lawfin1

Питання по фінансовому моніторингу. Питання-відповіді на тему організації фінансового моніторингу

ВІДПОВІДІ НА АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ПО ТЕМІ ОРГАНІЗАЦІЇ ФІНАНСОВОГО МОНІТОРИНГУ. ВІДПОВІДІ НА ПИТАННЯ ПО ОРГАНІЗАЦІЇ ФІНАНСОВОГО МОНІТРИНГУ В ФІНАНСОВІЙ КОМПАНІЇ

Внутрішній фінансовий моніторинг - сукупність заходів з виявлення фінансових операцій, що підлягають внутрішньому фінансовому моніторингу, із застосуванням підходу, що ґрунтується на проведенні оцінки ризиків легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму; ідентифікації, верифікації клієнтів (представників клієнтів), ведення обліку таких операцій та відомостей про їх учасників; обов’язкового звітування до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення про фінансові операції, щодо яких виникає підозра, а також подання додаткової та іншої інформації у випадках, передбачених цим Законом


В який термін фінансова компанія повинна розробити та затвердити Правила і Програму з фінансового моніторингу? Правила та Програми з фінансового моніторингу мають бути затверджені у фінансовій компанії не пізніше дня проведення першої фінансової операції. Термін, на який розробляють Правила фінансового моніторингу та Програма фінансового моніторингу, визначається установою самостійно з урахуванням змін у законодавстві з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
В який термін фінансова компанія повинна надати інформацію для взяття на облік у Держфінмоніторинг? В який термін необхідно повідомити Держфінмоніторинг про призначення відповідального за проведення фінансового моніторингу у фінансовій установі? Фінансова компанія повинна подати до Держфінмоніторинг інформацію, необхідну для взяття їх на облік, протягом трьох робочих днів з дати призначення працівника, відповідального за проведення фінансового моніторингу, але не пізніше дня проведення першої фінансової операції.
Як повідомляти Держфінмоніторинг при постановці на облік фінансової компанії? Як повідомляти Держфінмоніторинг при призначенні відповідального за проведення фінансового моніторингу у фінансовій компанії? Чи потрібно повідомляти Держфінмоніторинг про відокремлені підрозділи фінансової компанії? Інформація, необхідна для взяття суб'єкта на облік, подається на паперових носіях за формою, встановленою Мінфіном. Інформація обов'язково повинна містити відомості про реєстрацію суб'єкта; його місцезнаходження (місце проживання); відповідального працівника або особи, що тимчасово виконує його обов'язки. Інформація про відокремлені підрозділи фінансової компанії подаються у разі їх наявності.
В який термін фінансова компанія повинна повідомити Держфінмоніторинг про зміну в інформації яка подавалася фінансовою компанією при взятті на облік? В який термін фінансова компанія повинна повідомити Держфінмоніторинг про зміну відповідального за проведення фінансового моніторингу? У разі зміни інформації, що стала підставою для взяття фінансової компанії на облік, фінансова компанія протягом трьох робочих днів з дати настання таких змін подає до Держфінмоніторинг відповідну інформацію. Така інформація може подаватися на паперових носіях або в електронному вигляді.
Чи повинна фінансова компанія повідомляти Держфінмоніторинг про зупинку своєї діяльності? У разі якщо фінансова компанія зупиняє свою діяльність вона повинна повідомити Держфінмоніторинг, при цьому, необхідно повідомити про причини зупинки фінансовою компанією своєї діяльності.

Які вимоги встановлені до особи на яку покладено ведення фінансового моніторингу? Відповідальний працівник (відповідальний за проведення фінансового моніторингу у фінансовій компанії) очолює і координує здійснення (реалізацію) системи заходів щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму установи.

Відповідальний працівник (відповідальний за проведення фінансового моніторингу у фінансовій компанії) призначається за посадою на рівні керівництва установи.

З урахуванням особливостей організаційної структури фінансової установи може бути створено окремий структурний підрозділ з питань проведення фінансового моніторингу. При цьому, даний підрозділ функціонує відповідно до положення про цей структурний підрозділ. Керівником цього підрозділу є відповідальний працівник.

У разі недоцільності введення окремої посади або призначення працівника, на якого покладаються обов'язки відповідального працівника (відповідальний за проведення фінансового моніторингу у фінансовій компанії), відповідальним за проведення фінансового моніторингу може призначатися керівник установи.

Відповідальний працівник (відповідальний за проведення фінансового моніторингу у фінансовій компанії) призначається згідно законодавства і в порядку, встановленому установчими та/або внутрішніми документами установи, до початку здійснення першої фінансової операції.

Не пізніше наступного робочого дня після звільнення відповідального працівника установи (відповідальний за проведення фінансового моніторингу у фінансовій компанії) призначається інший відповідальний працівник.

Допускається виконання обов'язків відповідального працівника у разі його звільнення - особою, яка тимчасово виконує обов'язки на термін перевірки ділової репутації кандидата на посаду відповідального працівника (відповідальний за проведення фінансового моніторингу у фінансовій компанії), який не повинен перевищувати двох місяців.

Відповідальний працівник повинен мати бездоганну ділову репутацію та відповідати кваліфікаційним вимогам, встановленим законодавством.

Ділова репутація відповідального працівника установи (відокремленого підрозділу) повинна відповідати наступним вимогам:

  1. відповідальний працівник (відповідальний за проведення фінансового моніторингу у відділенні фінансової установи) відокремленого підрозділу не повинен мати непогашеної або не знятої в установленому законодавством порядку, судимості за вчинення умисного злочину;
  2. не бути, за вироком суду позбавленим права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю.

Якщо протягом останніх десяти років ця особа була керівником, членом керівного органу або головним бухгалтером юридичної особи - учасника ринку фінансових послуг, визнаної банкрутом, або до такої особи застосовано захід впливу (санкцію) органу, що здійснює регулювання відповідного ринку фінансових послуг, у вигляді відсторонення керівництва від управління юридичною особою, анульовано ліцензію на здійснення відповідного виду діяльності, така особа може бути призначена відповідальним працівником фінансової установи (відокремленого підрозділу) за погодженням з Нацфінпослуг.

Призначення відповідального працівника може бути здійснено після перевірки ділової репутації кандидата на посаду відповідального працівника (відповідальний за проведення фінансового моніторингу у відділенні фінансової установи) на підставі оригіналів документів: паспорта, трудової книжки, документів про освіту, а також інформації про відсутність у особи судимості за корисливі злочини і за злочини у сфері господарської діяльності, не знятої або непогашеної у встановленому законом порядку.

При призначенні відповідальним працівником за проведення фінансового моніторингу - керівника фінансової установи, перевірка його ділової репутації здійснюється відповідним органом управління фінансової установи або засновниками фінансової установи.

Підтвердження ділової репутації кандидата на посаду відповідального за проведення фінансового моніторингу, за результатами його перевірки оформлюється письмовим висновком, який підписується керівником фінансової установи або особами, які робили перевірку ділової репутації, або затверджується відповідним органом управління фінансової установи.

Підвищення кваліфікації працівників, відповідальних за проведення фінансового моніторингу, здійснюється шляхом проходження навчання не рідше одного разу на три роки.

На час відсутності (відпустки, відрядження, хвороби) відповідального працівника за проведення фінансового моніторингу або неможливості виконання покладених на нього обов'язків має бути призначено особу, яка тимчасово виконує його обов'язки.

При наявності в фінансової установи відокремлених підрозділів за поданням керівника відокремленого підрозділу або особи, яка виконує його обов'язки, за погодженням з відповідальним працівником фінансової установи, керівник фінансової установи або особа, що виконує його обов'язки, призначає відповідального працівника за проведення фінансового моніторингу у відділенні.

Відповідальний працівник за проведення фінансового моніторингу у відокремленому підрозділі підзвітний тільки керівнику фінансової установи.

Одна і таж особа не може бути призначена одночасно відповідальним працівником страхової компанії і відокремленого підрозділу страхової компанії. А також, одна і таж особа, не може бути призначена відповідальним працівником установи та відокремлених підрозділів, якщо вони розташовані за межами однієї адміністративно-територіальної одиниці.

Відповідальний працівник за проведення фінансового моніторингу здійснює свої повноваження на підставі посадової інструкції, яка затверджується керівником фінансової установи або особою, яка виконує його обов'язки. Посадова інструкція відповідального працівника за проведення фінансового моніторингу повинна містити повноваження (права та обов'язки), функції і завдання, передбачені законодавством, Правилами та програмами, іншими внутрішніми документами установи.

Відповідальний працівник незалежний у своїй діяльності, підзвітний тільки керівнику фінансової установи.

У разі незгоди відповідального працівника за проведення фінансового моніторингу з вказівками керівника фінансової установи або особи, яка виконує його обов'язки, щодо організації системи запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму або інших питань проведення фінансового моніторингу, такий працівник може повідомити про це Держфінмоніторинг України та Нацфінпослуг з письмовим викладом своїх заперечень.

Відповідальний працівник зобов'язаний не рідше одного разу на місяць складати письмові звіти довільної форми про виявлені фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу та заходи, вжиті для реалізації норм законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму. Відповідальний працівник повинен підписати звіт. Звіт, зокрема, може містити наступну інформацію про:

  1. виявлені фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу та заходи, які були прийняті відповідальним за фінансовий моніторинг;
  2. зареєстровані фінансові операції з ознаками обов'язкового і внутрішнього фінансового моніторингу;
  3. зупинені фінансові операції;
  4. фінансові операції, у проведенні яких фінансовою установою було відмовлено;
  5. вжиті заходи з розробки та оновлення Правил і програм з фінансового моніторингу;
  6. результати проведених відповідальним працівником внутрішніх перевірок діяльності підрозділів або працівників;
  7. підготовку персоналу щодо виконання вимог законодавства, шляхом проведення освітньої та практичної роботи.

У разі якщо відповідальним працівником є не керівник фінансової установи, звіт після його складання направляється керівнику фінансової установи або особі, яка виконує його обов'язки, для інформування. Ознайомлення керівника фінансової установи або особи, яка виконує його обов'язки зі звітом відповідального за фінансовий моніторинг у фінансовій установі - підтверджується підписом керівника фінансової компанії.

Відповідальний працівник за проведення фінансового моніторингу у фінансовій компанії, має право доступу до всіх приміщень, документів, засобів телекомунікації фінансової установи.

Активи - кошти, майно, майнові і немайнові права;

Бездоганна ділова репутація - сукупність підтвердженої інформації про фізичну особу, що дає можливість зробити висновок про відповідність її діяльності вимогам законодавства, а також про відсутність судимості, яка не знята або не погашена в установленому законом порядку;

Верифікація клієнта - встановлення (підтвердження) суб’єктом первинного фінансового моніторингу відповідності особи клієнта (представника клієнта) у його присутності отриманим від нього ідентифікаційним даним;

Відокремлений підрозділ суб’єкта первинного фінансового моніторингу - філія, інший підрозділ суб’єкта первинного фінансового моніторингу, що розташований не за місцезнаходженням такого суб’єкта та здійснює фінансові операції або забезпечує їх здійснення, у тому числі надає послуги від імені суб’єкта первинного фінансового моніторингу (крім здійснення представницьких функцій);

Вивчення клієнта - процес отримання суб’єктом первинного фінансового моніторингу під час ідентифікації та/або в процесі обслуговування клієнта інформації щодо фінансового стану клієнта та змісту його діяльності; проведення оцінки фінансового стану клієнта; визначення належності клієнта або особи, яка діє від його імені, до національних або іноземних публічних діячів, діячів, що виконують політичні функції в міжнародних організаціях, або пов’язаних з ними осіб; з’ясування місця його проживання або місця перебування чи місця тимчасового перебування в Україні (усіх даних щодо адреси місця проживання (перебування): назва країни, регіону (області), району, міста (села, селища), вулиці (провулку), номера будівлі (корпусу), номера квартири);

Вигодоодержувач - особа, на користь або в інтересах якої проводиться фінансова операція;

Видаткова фінансова операція - фінансова операція, яка призводить до зменшення активів на рахунку клієнта - власника активів;

Високий ризик - результат оцінки ризику суб’єктом первинного фінансового моніторингу, що базується на результатах аналізу сукупності визначених критеріїв, який свідчить про високу ймовірність використання суб’єкта первинного фінансового моніторингу для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, та/або фінансування тероризму;

Внутрішній фінансовий моніторинг - сукупність заходів з виявлення фінансових операцій, що підлягають внутрішньому фінансовому моніторингу, із застосуванням підходу, що ґрунтується на проведенні оцінки ризиків легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму; ідентифікації, верифікації клієнтів (представників клієнтів), ведення обліку таких операцій та відомостей про їх учасників; обов’язкового звітування до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення про фінансові операції, щодо яких виникає підозра, а також подання додаткової та іншої інформації у випадках, передбачених цим Законом;

Дані, що дають змогу встановити кінцевого бенефіціарного власника (контролера) - відомості про фізичну особу, які включають прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) фізичної особи (фізичних осіб), країну її (їх) постійного місця проживання та дату народження;

Державний фінансовий моніторинг - сукупність заходів, які здійснюються суб’єктами державного фінансового моніторингу і спрямовуються на виконання вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Державний фінансовий моніторинг, який проводиться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення - сукупність заходів із збору, обробки та аналізу зазначеним органом інформації про фінансові операції, що подається суб’єктами первинного і державного фінансового моніторингу та іншими державними органами, відповідними органами іноземних держав, іншої інформації, що може бути пов’язана з підозрою в легалізації (відмиванні) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванні тероризму чи фінансуванні розповсюдження зброї масового знищення та/або іншими незаконними фінансовими операціями, а також заходів з перевірки такої інформації згідно із законодавством України;

Державний фінансовий моніторинг інших суб’єктів державного фінансового моніторингу - сукупність заходів, які здійснюються іншими суб’єктами, визначеними частиною третьою статті 5 цього Закону, і спрямовані на виконання вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення;

Ділові відносини - відносини між клієнтом та суб’єктом первинного фінансового моніторингу, що виникли на підставі договору (у тому числі публічного) про надання фінансових або інших послуг;

Діячі, що виконують політичні функції в міжнародних організаціях - посадові особи міжнародних організацій, що обіймають або обіймали протягом останніх трьох років керівні посади в таких організаціях (директори, голови правлінь або їх заступники) або виконують будь-які інші керівні функції на найвищому рівні, в тому числі в міжнародних міждержавних організаціях, члени міжнародних парламентських асамблей, судді та керівні посадові особи міжнародних судів;

Додаткова інформація - відомості про фінансові операції, які стали об’єктом фінансового моніторингу, та пов’язані з ними фінансові операції, відомості про їх учасників, а також інша наявна у суб’єкта первинного фінансового моніторингу інформація або інформація, яка повинна зберігатися в нього відповідно до вимог законодавства, зокрема інформація з обмеженим доступом, копії документів, або інформація з них, необхідні для виконання завдань, покладених на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення;

Додаткові узагальнені матеріали - відомості, зібрані на основі аналізу додатково одержаної інформації на додачу до раніше поданих узагальнених матеріалів;

Доходи, одержані злочинним шляхом, - будь-яка вигода, одержана внаслідок вчинення суспільно небезпечного діяння, що передує легалізації (відмиванню) доходів, яка може складатися з рухомого чи нерухомого майна, майнових та немайнових прав, незалежно від їх вартості;

Ідентифікаційні дані - це:

  • для фізичної особи - відомості, зазначені у пунктах 1 частин дев’ятої і десятої, у частинах одинадцятій і дванадцятій статті 9 цього Закону;
  • для фізичної особи - підприємця - відомості, зазначені у пункті 2 частини дев’ятої, у частині дванадцятій статті 9 цього Закону;
  • для юридичної особи - відомості, зазначені у пункті 3 частини дев’ятої та пункті 2 частини десятої статті 9 цього Закону;
  • дані, перелік яких визначений суб’єктами державного фінансового моніторингу, - у випадках, визначених частиною шістнадцятою статті 9 цього Закону;

Ідентифікація - отримання суб’єктом первинного фінансового моніторингу від клієнта (представника клієнта) ідентифікаційних даних;

Іноземні публічні діячі - фізичні особи, які виконують або виконували протягом останніх трьох років визначені публічні функції в іноземних державах, а саме:

  • глава держави, керівник уряду, міністри та їх заступники;
  • депутати парламенту;
  • голови та члени правлінь центральних банків;
  • члени верховного суду, конституційного суду або інших судових органів, рішення яких не підлягають оскарженню, крім оскарження за виняткових обставин;
  • надзвичайні та повноважні посли, повірені у справах та керівники центральних органів військового управління;
  • керівники адміністративних, управлінських чи наглядових органів державних підприємств, що мають стратегічне значення;
  • керівники керівних органів політичних партій, представлених у парламенті;

Істотна участь - пряме або опосередковане володіння однією особою самостійно чи спільно з іншими особами часткою у розмірі 10 і більше відсотків статутного капіталу або прав голосу в юридичній особі;

Кінцевий бенефіціарний власник (контролер) - фізична особа, яка незалежно від формального володіння має можливість здійснювати вирішальний вплив на управління або господарську діяльність юридичної особи безпосередньо або через інших осіб, що здійснюється, зокрема, шляхом реалізації права володіння або користування всіма активами чи їх значною часткою, права вирішального впливу на формування складу, результати голосування, а також вчинення правочинів, які надають можливість визначати умови господарської діяльності, давати обов’язкові до виконання вказівки або виконувати функції органу управління, або яка має можливість здійснювати вплив шляхом прямого або опосередкованого (через іншу фізичну чи юридичну особу) володіння однією особою самостійно або спільно з пов’язаними фізичними та/або юридичними особами часткою в юридичній особі у розмірі 25 чи більше відсотків статутного капіталу або прав голосу в юридичній особі. При цьому кінцевим бенефіціарним власником (контролером) не може бути особа, яка має формальне право на 25 чи більше відсотків статутного капіталу або прав голосу в юридичній особі, але є агентом, номінальним утримувачем (номінальним власником) або є тільки посередником щодо такого права;

Клієнт - будь-яка особа, яка:

  • звертається за наданням послуг до суб’єкта первинного фінансового моніторингу;
  • користується послугами суб’єкта первинного фінансового моніторингу;
  • є стороною договору (для суб’єктів первинного фінансового моніторингу, щодо яких Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до статті 14 цього Закону виконує функції державного регулювання і нагляду, а також у випадках, передбачених статтею 64 Закону України "Про банки і банківську діяльність");
  • є гравцем у лотерею або азартну гру, в тому числі казино, електронне (віртуальне) казино (для суб’єктів первинного фінансового моніторингу, визначених у підпункті "в" пункту 7 частини другої статті 5 цього Закону);

Міжнародні санкції - санкції, які визнаються Україною відповідно до міжнародних договорів України або рішень міждержавних об’єднань, міжнародних, міжурядових організацій, участь у яких бере Україна, а також іноземних держав (у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України) щодо замороження активів визначених осіб або обмеження будь-якого доступу до них;

Належним чином оформлене повідомлення - оформлене та подане до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, відповідно до вимог законодавства повідомлення про фінансову операцію, що підлягає фінансовому моніторингу, або повідомлення, яке містить додаткову інформацію про фінансові операції та їх учасників, що стали об’єктом фінансового моніторингу з боку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення;

Національна оцінка ризиків - система заходів, які здійснюються суб’єктами державного фінансового моніторингу, уповноваженими органами державної влади із залученням інших суб’єктів (у разі потреби) з метою визначення (виявлення) ризиків (загроз) легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансування тероризму, їх аналіз, оцінка та розроблення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та/або зменшення негативних наслідків;

Національні публічні діячі - фізичні особи, які виконують або виконували протягом останніх трьох років визначені публічні функції в Україні, а саме:

  • Президент України, Прем’єр-міністр України, члени Кабінету Міністрів України;
  • перші заступники та заступники міністрів, керівники інших центральних органів виконавчої влади, їх перші заступники і заступники;
  • народні депутати України;
  • Голова та члени Правління Національного банку України, члени Ради Національного банку України;
  • голови та судді Конституційного Суду України, Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів;
  • члени  Вищої ради правосуддя, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, члени Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів;
  • Генеральний прокурор та його заступники;
  • Голова Служби безпеки України та його заступники;
  • Директор Національного антикорупційного бюро України та його заступники;
  • Голова Антимонопольного комітету України та його заступники;
  • Голова та члени Рахункової палати;
  • члени Національної ради з питань телебачення і радіомовлення України;
  • надзвичайні і повноважні посли;
  • Начальник Генерального штабу - Головнокомандувач Збройних Сил України, начальники Сухопутних військ України, Повітряних Сил України, Військово-Морських Сил України;
  • державні службовці, посади яких належать до категорії "А";
  • керівники обласних територіальних органів центральних органів виконавчої влади, керівники органів прокуратури, керівники обласних територіальних органів Служби безпеки України, голови та судді апеляційних судів;
  • керівники адміністративних, управлінських чи наглядових органів державних та казенних підприємств, господарських товариств, державна частка у статутному капіталі яких перевищує 50 відсотків;
  • керівники керівних органів політичних партій та члени їх центральних статутних органів;

Неприбуткові організації - юридичні особи (крім державних органів, органів державного управління та установ державної і комунальної власності), що не є фінансовими установами, створені для провадження наукової, освітньої, культурної, оздоровчої, екологічної, релігійної, благодійної, соціальної, політичної та іншої діяльності з метою задоволення потреб та інтересів громадян у межах, визначених законодавством України, без мети отримання прибутку;

Неприйнятно високий ризик - максимально високий ризик, який не може бути прийнятий суб’єктом первинного фінансового моніторингу відповідно до внутрішніх документів з питань фінансового моніторингу;

Об’єкт фінансового моніторингу - дії з активами, пов’язані з відповідними учасниками фінансових операцій, які їх проводять, за умови наявності ризиків використання таких активів з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму чи фінансування розповсюдження зброї масового знищення, а також будь-яка інформація про такі дії чи події, активи та їх учасників;

Обов’язковий фінансовий моніторинг - сукупність заходів, які здійснюються суб’єктами первинного фінансового моніторингу, з виявлення фінансових операцій, що підлягають обов’язковому фінансовому моніторингу, ідентифікації, верифікації клієнтів (представників клієнтів), ведення обліку таких операцій та відомостей про їх учасників, обов’язкового звітування про них центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, а також подання додаткової та іншої інформації у випадках, передбачених цим Законом;

Офіційний документ - документ, складений, виданий, засвідчений з дотриманням визначених законодавством норм уповноваженою особою, якій законодавством надано право у зв’язку з її професійною чи службовою діяльністю складати, видавати, засвідчувати певні види документів, що підтверджує чи посвідчує певні події, явища або факти і який містить передбачені законодавством реквізити та відомості;

Первинний фінансовий моніторинг - сукупність заходів, які здійснюються суб’єктами первинного фінансового моніторингу і спрямовані на виконання вимог цього Закону, нормативно-правових актів суб’єктів державного фінансового моніторингу, що включають, зокрема, проведення обов’язкового та внутрішнього фінансового моніторингу;

Підозра - припущення, що ґрунтується на результатах аналізу наявної інформації та може свідчити про те, що фінансова операція або її учасники, їх діяльність чи джерела походження активів пов’язані із легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму чи пов’язані із вчиненням іншого суспільно небезпечного діяння, яке визначене Кримінальним кодексом України як злочин або за яке передбачені міжнародні санкції;

Поглиблена перевірка клієнта - здійснення суб’єктом первинного фінансового моніторингу заходів з отримання (зокрема від органів державної влади, державних реєстраторів, з офіційних або публічних джерел) інформації про клієнта (представника клієнта) для підтвердження або спростування наданих ним даних, достовірність яких є сумнівною;

Представник клієнта - особа, яка на законних підставах має право вчиняти певні дії від імені клієнта;

Структура власності - документально підтверджена система взаємовідносин юридичних та фізичних осіб, що дає змогу встановити всіх наявних кінцевих бенефіціарних власників (контролерів), у тому числі відносини контролю між ними щодо цієї юридичної особи, або відсутність кінцевих бенефіціарних власників (контролерів);

Ризики - небезпека (загроза, уразливі місця) для суб’єктів первинного фінансового моніторингу бути використаними з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму або фінансування розповсюдження зброї масового знищення під час надання ними послуг відповідно до характеру їх діяльності;

Спеціально уповноважений орган - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення;

Спроба проведення фінансової операції - здійснення клієнтом чи особою, яка діє від його імені або в його інтересах, дій, спрямованих на проведення фінансової операції, якщо така фінансова операція не була проведена з ініціативи клієнта;

Суспільно небезпечне діяння, що передує легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, - діяння, за яке Кримінальним кодексом України передбачено основне покарання у виді позбавлення волі або штрафу понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або діяння, вчинене за межами України, якщо воно визнається суспільно небезпечним протиправним діянням, що передувало легалізації (відмиванню) доходів, за кримінальним законом держави, де воно було вчинене, і є злочином за Кримінальним кодексом України, внаслідок вчинення якого незаконно одержані доходи;

Таємниця фінансового моніторингу - інформація, отримана під час здійснення державного фінансового моніторингу спеціально уповноваженим органом, а саме інформація про фінансові операції та їх учасників, додаткова інформація, інша інформація, що може бути пов’язана з підозрою у легалізації (відмиванні) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванні тероризму чи фінансуванні розповсюдження зброї масового знищення та/або іншими незаконними фінансовими операціями;

Траст - юридична особа-нерезидент, яка провадить свою діяльність на основі довірчої власності, де повірений діє за рахунок і в інтересах довірителя, а також зобов’язується за винагороду виконувати певні юридичні дії;

Узагальнені матеріали - відомості про фінансові операції, які були об’єктом фінансового моніторингу і за результатами аналізу яких у спеціально уповноваженого органу виникли підозри щодо відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму, або суспільно небезпечного діяння, що передує легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Узагальнені матеріали є повідомленням про вчинене кримінальне правопорушення. Узагальнені матеріали також можуть бути підставою для здійснення правоохоронними та розвідувальними органами України оперативно-розшукової і контррозвідувальної діяльності. Форма та структура узагальнених матеріалів встановлюються центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері запобігання і протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, за погодженням з правоохоронними органами;

Управління ризиками - заходи, які здійснюються суб’єктами первинного фінансового моніторингу, із створення та забезпечення функціонування системи управління ризиками, яка передбачає, зокрема, визначення (виявлення), оцінку (вимірювання), моніторинг, контроль ризиків, з метою їх зменшення;

Уточнення інформації про клієнта - актуалізація даних щодо клієнта, в тому числі ідентифікаційних даних, шляхом отримання документального підтвердження наявності (відсутності) змін у них;

Учасники фінансової операції - клієнт, контрагент, а також особи, які діють від їх імені або в їх інтересах, або особи, від імені або в інтересах яких діють клієнт, контрагент;

Філія іноземного банку - відокремлений структурний підрозділ іноземного банку, що не має статусу юридичної особи і провадить свою діяльність на території України відповідно до вимог, встановлених законами України для банків;

Фінансова операція - будь-які дії щодо активів клієнта, вчинені за допомогою суб’єкта первинного фінансового моніторингу, або про які стало відомо суб’єкту державного фінансового моніторингу в рамках виконання цього Закону;

Фінансовий моніторинг - сукупність заходів, які здійснюються суб’єктами фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, що включають проведення державного фінансового моніторингу та первинного фінансового моніторингу;

Фінансування розповсюдження зброї масового знищення - дії з надання, збору чи використання будь-яких активів для розповсюдження зброї масового знищення, за вчинення яких передбачені міжнародні санкції;

Фінансування тероризму - надання чи збір будь-яких активів з усвідомленням того, що їх буде використано повністю або частково:

  • для будь-яких цілей окремим терористом, терористичною групою або терористичною організацією;
  • для організації, підготовки і вчинення окремим терористом, терористичною групою або терористичною організацією визначеного Кримінальним кодексом України терористичного акту, втягнення у вчинення терористичного акту, публічних закликів до вчинення терористичного акту, створення терористичної групи чи терористичної організації, сприяння вчиненню терористичного акту, провадження будь-якої іншої терористичної діяльності, а також спроби вчинення таких дій.

Будемо раді вам допомогти в питаннях пов’язаних з організацією та реєстрацією фінансових установ. Індивідуальний підхід до кожного клієнта. Кваліфіковані послуги з питань створення та реєстрації всіх видів фінансових установ, питань отримання ліцензій на фінансові послуги (факторинг, фінансовий лізинг, кредити і т.д.,), відкриття відділень фінансових установ.

Реєстрація всіх видів фінансових установ. Створення відокремлених підрозділів фінансової установи. Ліцензування діяльності фінансових установ. Супровід купівлі-продажу фінансових компаній

tel: 0671013668, 0993869134 Viber, Telegram, WhatsApp

email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Skype: Lawfin1

Питання по факторингу. Питання-відповіді щодо організації та реєстрації факторингової компанії

АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ ТА РЕЄСТРАЦІЇ ДІЯЛЬНОСТІ ФАКТОРИНГОВОЇ КОМПАНІЇ. ОТРИМАННЯ ЛІЦЕНЗІЇ НА НАДАННЯ ФІНАНСОВОЇ ПОСЛУГИ - ФАКТОРИНГ

Фінансові установи мають право надавати послуги з факторингу з урахуванням вимог Цивільного кодексу України та цього Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг. Фінансова установа, що надає послуги з факторингу, може надавати послуги з пов'язаного з цим ведення обліку грошових вимог, надання поруки за виконання боржником свого обов'язку за грошовими вимогами постачальників товарів (послуг) та пред'явлення до сплати грошових вимог від імені постачальників товарів (послуг) або від свого імені, а також інші послуги, спрямовані на одержання коштів від боржника.


Що таке факторинг? Визначення поняття "факторинг" є як у господарському так і в цивільному кодексах України. Згідно статті 5 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг" - послуги факторингу можуть надаватися фінансовими компаніями з урахуванням вище зазначеного Закону, а так само Цивільного кодексу України.

Цивільний кодекс України визначає договір факторингу як такий, згідно якого одна сторона (фактор) передає або зобов'язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату, а клієнт відступає, або зобов'язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника) (стаття 1077 ЦКУ).

Хто має право надавати послугу факторингу в Україні? Чи може не фінансова компанія надавати послугу факторингу? Відповідно до частини 5 статті 5 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг" - надавати послугу факторингу можуть фінансові установи. Крім цього, відповідно до частини 1 статті 5 вище зазначеного Закону - фінансові послуги надаються фінансовими установами. Згідно статті 4 Закону "факторинг" відноситься до фінансових послуг.

Відповідно, надавати послугу факторингу в Україні може - юридична особа, яка має статус фінансової установи. Юридична або фізична особа, яка не має статусу фінансової компанії, не має права надавати послугу факторингу.

Які вимоги встановлені до факторингової компанії? Для отримання компанією статусу фінансової установи, і відповідно в подальшому надання такою фінансовою установою факторингових послуг, слід:

  • Звернутись до Національної комісії, що здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг) включення факторингової компанії в державний реєстр фінансових установ;
  • Звернутись до Державного комітету фінансового моніторингу (Держфінмоніторинг), для взяття на облік даної компанії, як такої яка згідно законодавства повинна бути взята на облік в силу того, що вона надає фінансові послуги;

За умови, що компанія отримала статус фінансової установи, взята на облік у державному фінансовому моніторингу, а так само виконані інші встановлені законодавством вимоги - така компанія може надавати послуги факторингу.

Який розмір статутного капіталу згідно законодавства встановлений для факторингових компаній? Для набуття статусу фінансової установи, видом діяльності якої буде тільки факторинг, власний капітал такої компанії повинен складати не менше 3 мільйонів гривень на дату звернення фінансової компанії із заявою в Нацкомфінпослуг.

При цьому, якщо факторингова компанія буде здійснювати не тільки послуги факторингу, а й інші види фінансових послуг, які можна об'єднати в предметі діяльності однієї фінансової компанії, то розмір статутного капіталу повинен бути не менше 5 мільйонів гривень, на дату подання заяви до Нацкомфінпослуг. Винятком так само є особливості такої фінансової діяльності, як переказ грошових коштів або обмін валют і так далі.

Чи можна формувати статутний капітал факторингової компанії майном? Згідно статті 9 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг", - при створенні фінансової компанії або збільшення статутного капіталу, статутний капітал повинен бути сплачений у грошовій формі та розміщений на банківських рахунках комерційних банках. Формувати статутний капітал факторингової компанії майном заборонено законодавством України. Статутний капітал факторингової компанії формується виключно грошовими коштами.

Які вимоги встановлені до директора факторингової компанії? Керівник факторингової компанії повинен відповідати наступним вимогам:

  • Мати повну вищу освіту (спеціаліст або магістр);
  • Пройти підвищення кваліфікації та скласти іспит (програма підвищення кваліфікації для керівників фінансових компаній);
  • Трудовий стаж керівника факторингової компанії повинен включати не менше двох років на керівних посадах, чи не менше одного року на ринках фінансових послуг;
  • Протягом останніх п'яти років не бути керівником, фінансовим директором або головним бухгалтером фінансової установи, визнаної банкрутом, або щодо якої відкрито процедуру примусової ліквідації, або в таку фінансову компанію введена тимчасова адміністрація;
  • Керівник факторингової компанії не повинен мати не погашену або не зняту судимість;
  • Мати бездоганну ділову репутацію.

Які вимоги встановлені до головного бухгалтера факторингової компанії? Головний бухгалтер факторингової компанії повинен відповідати наступним вимогам:

  • Мати вищу освіту;
  • Пройти курси підвищення кваліфікації та скласти екзамен (програма підвищення кваліфікації для головних бухгалтерів фінансових компаній);
  • Мати стаж роботи на керівних посадах, пов'язаних з фінансовою або бухгалтерською діяльністю, або стаж роботи на ринках фінансових послуг на посадах, пов'язаних з фінансовою або бухгалтерською діяльністю - не менше 3 років;
  • Протягом останніх п'яти років не бути керівником, фінансовим директором або головним бухгалтером фінансової установи, визнаної банкрутом, або щодо якої відкрито процедуру примусової ліквідації, або в таку фінансову компанію введена тимчасова адміністрація;
  • Головний бухгалтер факторингової компанії не повинен мати не погашену або не зняту судимість.

Чи може здійснюватися ведення бухгалтерського обліку в факторингової компанії - аудиторською компанією, а не штатним бухгалтером? Законодавство України допускає можливість покладання ведення бухгалтерського обліку в факторингової компанії на аудиторську компанію. При цьому, в штаті такої аудиторської компанії повинен бути фахівець (бухгалтер), який відповідає встановленим законодавством вимогам до головних бухгалтерів фінансових установ. Крім цього, аудиторська компанія повинна бути включена до реєстру аудиторських компаній які мають право надавати послуги для фінансових установ.

Які вимоги встановлені до організації факторингової компанії? Вимоги до приміщення де знаходиться факторингова компанія?  Місцем реєстрації факторингової компанії може бути тільки нежитлове приміщення. Так само, у факторингової компанії повинна бути комп'ютерна техніка, яка дає можливість виконання вимог встановлених Нацкомфінпослуг (систематизації, копіювання та зберігання даних при підписані договори факторингу), телефон, факс, доступ до Інтернету.

Чи може факторингова компанія викуповувати заборгованість за рахунок кредитних коштів? Згідно законодавства України здійснення фінансової послуги - факторинг може здійснюватися за рахунок залучених коштів. І хоча, кредитні кошти, в рамках нормативної термінології, не відносяться до залучених коштів, проте законодавство не забороняє здійснювати фінансову послугу факторингу (викуп боргових зобов'язань) за умови, що факторингова компанія здійснює викуп заборгованості за рахунок залучених коштів.

Чи потрібно додатково одержувати ліцензію на здійснення послуг факторингу? Згідно законодавства України, для здійснення фінансової послуги - суб'єкт господарювання повинен мати статус фінансової установи. Тобто, така компанія, повинна бути створена у вигляді юридичної особи та внесена до державного реєстру фінансових компаній. Статус фінансової установи, суб'єкту господарювання може бути присвоєний Нацкомфінпослуг, за умови що він відповідає встановленим законодавством вимогам. Необхідності отримувати додаткову ліцензію на здійснення факторингових послуг не має. Тобто, для надання факторингових послуг достатньо щоб факторингова компанія була внесена в реєстр фінансових установ. 

Які види фінансових послуг може надавати фінансова компанія, крім факторингу? Згідно законодавства України, яким встановлені правила в частині обмеження за сумісництвом видів фінансових послуг, в рамках предмета діяльності однієї фінансової компанії - послуга факторинг може бути поєднана разом з такими видами фінансових послуг, як:

Який державний орган здійснює нагляд за діяльність факторингової компанії? Згідно законодавства України, контроль за діяльністю факторингової компанії здійснюється Нацкомфінпослуг (раніше Держфінпослуг). Зокрема, Нацкомфінпослуг безпосередньо перевіряє відповідність факторингової компанії вимогам встановленим законодавством, як на стадії її внесення до державного реєстру фінансових установ, так і протягом усього періоду діяльності факторингової компанії. Крім цього, Нацкомфінпослуг перевіряє дотримання в факторинговій компанії вимог встановлених Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»

Чи потрібно реєструвати факторингову компанію в Державному комітеті фінансового моніторингу (Держфінмоніторинг)? Факторингова компанія повинна бути зареєстрована в Держфінмоніторинг. Дане правило чітко визначено законодавством України, де фінансові установи визначені як суб'єкти первинного фінансового моніторингу. Зокрема, суб'єкти первинного фінансового моніторингу, повинні стати на облік у Держфінмоніторинг, забезпечувати ідентифікацію та вивчення клієнта у випадку якщо це передбачено законодавством України, забезпечувати реєстрацію фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу і так далі.

 


Будемо раді вам допомогти в питаннях пов’язаних з організацією та реєстрацією фінансових установ. Індивідуальний підхід до кожного клієнта. Кваліфіковані послуги з питань створення та реєстрації всіх видів фінансових установ, питань отримання ліцензій на фінансові послуги (факторинг, фінансовий лізинг, кредити і т.д.,), відкриття відділень фінансових установ.

 

Реєстрація всіх видів фінансових установ. Створення відокремлених підрозділів фінансової установи. Ліцензування діяльності фінансових установ. Супровід купівлі-продажу фінансових компаній

tel: 0671013668, 0993869134 Viber, Telegram, WhatsApp

email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Skype: Lawfin1

Питання по переказу коштів. Питання-відповіді на тему організації, реєстрації та ліцензування діяльності з переказу коштів

ВІДПОВІДІ НА АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ПО ТЕМІ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА РЕЄСТРАЦІЇ ФІНАНСОВОЇ КОМПАНІЇ ЩО НАДАЄ ПОСЛУГИ – ПЕРЕКАЗ КОШТІВ. ВІДПОВІДІ НА ПИТАННЯ ЯКИМ ВИМОГАМ ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ЩО НАДАЄ ФІНАНСОВУ ПОСЛУГУ – ПЕРЕКАЗ КОШТІВ ПОВИННА ВІДПОВІДАТИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЛІЦЕНЗІЇ НА ФІНАНСОВУ ДІЯЛЬНІСТЬ – ПЕРЕКАЗ КОШТІВ

Чи може суб'єкт господарювання - не фінансова установа, здійснювати діяльність з переказу грошових коштів? Згідно статті 4 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг", переказ грошових коштів - це вид фінансової послуги. Відповідно даний вид фінансової послуги може надавати той суб'єкт господарської діяльності, який зареєстрований як фінансова установа, та в установленому законодавством порядку отримав ліцензію на здійснення грошових переказів. Надавати фінансову послугу переказ грошових коштів суб'єкт господарювання, який не зареєстрований як фінансова установа - не може. Крім цього, надавати фінансові послуги з переказу грошових коштів може тільки той суб'єкт господарювання, який зареєстрований у формі юридичної особи.

Які фінансові установи можуть надавати фінансову послугу переказ грошових коштів? Згідно законодавства України, фінансову послугу переказ грошових коштів, можуть надавати банківські установи, агенти банків (на підставі підписаного агентського договору з банком), а так само небанківські фінансові установи (фінансові компанії). При цьому, фінансові компанії повинні отримати ліцензію НБУ на здійснення грошових переказів у національній валюті без відкриття рахунку.
Які вимоги встановлені до фінансової компанії яка планує здійснювати переказ грошових коштів? Вимоги до фінансової компанії яка планує надавати фінансову послугу - переказ грошових коштів можна розмежувати за такими напрямками:

  • Вимоги до власних коштів фінансової компанії;
  • Вимоги до директора, головного бухгалтера (компанії яка здійснює ведення бухгалтерського обліку у фінансовій компанії), відповідального за внутрішній фінансовий моніторинг;
  • Вимоги до приміщення де знаходиться фінансова установа; 
  • Вимоги до внутрішніх документів згідно з якими здійснюється надання фінансовою компанією послуг з переказу грошових коштів, і так далі.

В які державні органи слід звернутися для отримання дозвільних документів на здійснення в Україні діяльності з переказу грошових коштів? 

  • Перше, необхідно зареєструвати сам суб'єкт господарювання. Відповідно, слід звернутися в державну реєстраційну службу за місцем, де буде знаходитися (юридична адреса) фінансової компанії.
  • Після реєстрації юридичної особи, засновники фінансової компанії повинні сформувати статутний капітал у розмірі та порядку який встановлений законодавством України. Так само, директор фінансової компанії з переказу грошових коштів, головних бухгалтер - повинні відповідати вимогам встановленим законодавством до даної категорії працівників (мати відповідний трудовий стаж, пройти курси підвищення кваліфікації і так далі).
  • Друге, слід звернутися в Нацкомфінпослуг, для надання даній компанії статусу фінансової компанії, і включення її до державного реєстру фінансових установ.
  • Фінансова компанія може надавати фінансову послугу з переказу грошових коштів - тільки після отримання фінансовою компанією ліцензії на здійснення грошових переказів (ліцензія на надання фінансової послуги – (ліцензія - документ Національного банку, який засвідчує право небанківської фінансової установи надавати послуги з переказу коштів у національній валюті без відкриття рахунків). Необхідно подати до Національного банку України заяву, а так само, встановлені законодавством документи та інформацію, для видачі фінансовій компанії ліцензії на переказ грошових коштів в національній валюті гривні без зарахування їх на рахунок компанії.
  • Четверте, фінансова компанія повинна бути членом платіжної системи. 
    • Платіжна система - платіжна організація, учасники платіжної системи та сукупність відносин, що виникають між ними при проведенні переказу коштів. Проведення переказу коштів є обов'язковою функцією, що має виконувати платіжна система.
    • Внутрішньодержавна платіжна система - платіжна система, в якій платіжна організація є резидентом та яка здійснює свою діяльність і забезпечує проведення переказу коштів виключномежах України.
    • Міжнародна платіжна система - платіжна система, в якій платіжна організація може бути як резидентом, так і нерезидентом і яка здійснює свою діяльність на території двох і більше країн та забезпечує проведення переказу коштів у межах цієї платіжної системи, у тому числі з однієї країни в іншу.

Який розмір власних коштів повинен бути у фінансовій компанії, для того, що б вона могла отримати статус фінансової компанії, а в подальшому отримати ліцензію на переказ грошових коштів? Законодавством встановлено, що як на період розгляду документів у Нацкомфінпослуг, так і в Національному банку України фінансові активи фінансової компанії повинні бути не менше 3 млн гривень.
Чи можна формувати статутний капітал фінансової компанії, яка планує здійснювати переказ грошових коштів, майном? Законодавством України встановлено правило, згідно якого формування статутного капіталу фінансової компанії дозволяється виключно грошовими коштами (стаття 9 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг"). Крім цього, закон України «Про господарські товариства» забороняє використовувати для формування статутного (складеного) капіталу господарського товариства бюджетні кошти, кошти, одержані в кредит та під заставу, векселі, майно державних (комунальних) підприємств, яке відповідно до закону (рішення органу місцевого самоврядування) не підлягає приватизації, та майно, що перебуває в оперативному управлінні бюджетних установ, якщо інше не передбачено законом.
Чи може фінансова компанія, яка надає послуги з переказу грошових коштів, здійснювати інші види послуг? Необхідно зазначити, що фінансова компанія може надавати виключно фінансові послуги. Те що стосується, можливості надання фінансової компанією інших видів фінансових послуг, то це можливо, але з урахуванням встановлених законодавством обмежень щодо суміщення конкретних видів фінансової діяльності. Зокрема, фінансова компанія може надавати переказ грошових коштів, а так само послугу факторингу, фінансового лізингу і так далі.
Чи повинна фінансова компанія бути членом платіжної системи? Фінансова компанія яка отримала ліцензію НБУ на здійснення грошових переказів, повинна бути членом платіжної системи.
Яка вартість за видачу ліцензії на здійснення грошових переказів для фінансової компанії? Згідно законодавства України, фінансова компанія за видачу їй ліцензії на переказ коштів в національній валюті без відкриття рахунків, зобов'язана сплатити державний платіж. Розмір плати за видачу ліцензії на переказ коштів встановлюється НБУ.
Чи може фінансова компанія передати право користування своєю ліцензією на переказ коштів іншій компанії? Згідно законодавства України, заборонено передавати право використовувати ліцензію на переказ грошових коштів виданої НБУ одній фінансовій компанії - інший фінансовій компанії.
Чи може фінансова компанія відкривати пункти з переказу грошових коштів? Чи може фінансова компанія здійснювати перекази грошових коштів за допомогою терміналів? Законодавством України чітко встановлено право фінансової компанії яка отримала ліцензію НБУ на переказ коштів, створювати відділення (регіональні відділення фінансової компанії) і здійснювати переказ грошових коштів за допомогою терміналів (програмно-технічний комплекс самообслуговування ПТКС). При цьому, важливо враховувати, що фінансова компанія повинна провести легалізацію, тобто, зареєструвати дані термінали в установленому законодавством України порядку.
Чи може фінансова компанія яка отримала ліцензію НБУ на переказ грошей, відкривати термінальну мережу по всій території України? Фінансова компанія яка отримала ліцензію НБУ може здійснювати переказ грошових коштів, у тому числі за допомогою відкриття термінальної мережі - на всій території України.
Який державний орган здійснює нагляд за діяльність фінансової компанії яка здійснює діяльність з переказу грошових коштів? Згідно законодавства України, контроль за діяльністю фінансової компанії яка здійснює переказ грошових коштів, здійснюється НБУ, Нацкомфінуслуг, Держфінмоніторинг.
Чи потрібно реєструвати фінансову компанію, що здійснює діяльність з переказу грошових коштів, в Державному комітеті фінансового моніторингу (Держфінмоніторинг)? Фінансова компанія яка здійснює діяльність з переказу грошових коштів повинна бути зареєстрована в Держфінмоніторинг. Дане чітко визначено законодавством України, де фінансові установи визначені, як суб'єкти первинного фінансового моніторингу. Зокрема, суб'єкти первинного фінансового моніторингу, повинні стати на облік у Держфінмоніторинг, забезпечувати ідентифікацію та вивчення клієнта у випадку якщо це передбачено законодавством України, забезпечувати реєстрацію фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу і так далі.

Що таке істотна участь в фінансовій установі яка отримала ліцензію на переказ коштів? Істотна участь - пряме та/або опосередковане володіння однією особою самостійно чи разом з іншими особами 10 і більше відсотками статутного капіталу та/або права голосу акцій, паїв юридичної особи або незалежна від формального володіння можливість значного впливу на управління чи діяльність юридичної особи. Особа визнається власником опосередкованої істотної участі незалежно від того, чи здійснює така особа контроль прямого власника участі в юридичній особі або контроль будь-якої іншої особи в ланцюгу володіння корпоративними правами такої юридичної особи.

Хто виступає кінцевим власником істотної участі в небанківській фінансовій установі? Кінцевий власник істотної участі в небанківській фінансовій установі - фізична особа, юридична особа, у структурі власності якої немає інших власників істотної участі в небанківській фінансовій установі.

Хто визнається ключовим учасником юридичної особи? Ключовий учасник юридичної особи - будь-яка фізична особа, яка володіє корпоративними правами такої юридичної особи, юридична особа, що володіє двома і більше відсотками корпоративних прав такої юридичної особи, зокрема, якщо:

  • юридична особа має більше ніж 20 учасників - фізичних осіб, то ключовими учасниками є 20 учасників - фізичних осіб, частки яких є найбільшими;
  • однакові за розміром пакети корпоративних прав юридичної особи належать більше ніж 20 учасникам - фізичним особам, ключовими учасниками є всі фізичні особи, які володіють двома і більше відсотками корпоративних прав такої юридичної особи;

Що таке ланцюг володіння корпоративними правами юридичної особи? Ланцюг володіння корпоративними правами юридичної особи - інформація про склад ключових учасників юридичної особи, яка включає інформацію про ключових учасників першого і кожного наступного рівня володіння корпоративними правами юридичної особи.

Що таке небанківська фінансова установа? Небанківська фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до законодавства України не є банком, надає одну або кілька фінансових послуг та внесена до Державного реєстру фінансових установ (далі - Реєстр фінансових установ) у порядку, установленому законодавством України.

Хто з державних органів видає ліцензію на переказ коштів для небанківської фінансової компанії?Ліцензію для фінансової установи видає Національний банк України.Небанківська фінансова установа має право розпочати надання послуг з переказу коштів із дати підписання ліцензії заступником Голови Національного банку та за умови участі небанківської фінансової установи в платіжній системі, відомості про яку внесені Національним банком до Реєстру платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури.

З якого моменту ліцензія на переказ коштів починає діяти та який строк ліцензії?Ліцензія набирає чинності з дати її підписання заступником Голови Національного банку. Строк дії ліцензії є необмеженим.

Чи може фінансова установа що отримала ліцензію на переказ коштів передати її в користування третій особі? Згідно пункту 6 Положення НБУ від 17.08.2017 № 80небанківська фінансова установа не має права передавати ліцензію третім особам.

Чи зобов’язана фінансова установав разі прийняття нею рішення про припинення надання послуг з переказу коштів повідомляти про це Національний банк? Небанківська фінансова установа зобов'язана в разі прийняття нею рішення про припинення надання послуг з переказу коштів письмово повідомити про це Національний банк та повернути ліцензію протягом п'яти робочих днів із дати прийняття такого рішення.

В який строк фінансова установа повинна розробити правила з фінансового моніторингу?Небанківська фінансова установа, яка отримала ліцензію, зобов'язана протягом одного місяця з дати отримання ліцензії, але до дня проведення першої операції з переказу коштів, розробити та затвердити внутрішні документи з питань фінансового моніторингу з урахуванням вимог нормативно-правового акта Національного банку та законодавства України у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Що відноситься до ризикових операцій які не може здійснювати фінансова установа яка отримала генеральну ліцензію на переказ коштів? Небанківська фінансова установа, яка отримала ліцензію, не має права здійснювати ризикову діяльність. Ознаками здійснення небанківською фінансовою установою ризикової діяльності є:

  1. проведення фінансових операцій (безпосередньо або її клієнтами), що не мають очевидної економічної доцільності (сенсу);
  2. проведення фінансових операцій, характер або наслідки яких дають підстави вважати, що вони можуть бути пов'язані з виведенням капіталів, легалізацією кримінальних доходів, фінансуванням тероризму, уникненням оподаткування, вчиненням інших злочинів, передбачених Кримінальним кодексом України тощо;
  3. проведення фінансових операцій, характер або наслідки яких дають підстави вважати, що вони можуть бути пов'язані з уникненням виконання вимог та обмежень, передбачених законодавством України з питань фінансового моніторингу;
  4. невикористання права відмови в проведенні клієнтами регулярних фінансових операцій, характер яких дає підстави вважати, що вони можуть бути пов'язані з використанням послуг небанківської фінансової установи для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму, фінансування розповсюдження зброї масового знищення чи вчинення іншого злочину;
  5. здійснення (безпосередньо або її клієнтами) фінансових операцій з використанням втрачених, викрадених, підроблених документів;
  6. здійснення фінансових операцій клієнта, який є публічним діячем, особою, близькою або пов'язаною з публічним діячем, щодо якого (якої) небанківська фінансова установа не має документально підтверджених відомостей стосовно джерел походження коштів (активів, прав на такі активи), достатніх для підтвердження його (її) реальних фінансових можливостей проводити чи ініціювати проведення відповідної фінансової операції;
  7. наявність договорів факторингу та/або договорів відступлення права вимоги, укладених небанківською фінансовою установою з банком або іншою особою, за якими небанківська фінансова установа набуває статусу кредитора щодо заборгованості, загальна сума якої перевищує 50 відсотків активів небанківської фінансової установи;
  8. подання Національному банку недостовірної(их) інформації/ документів/висновків.

Чи може фінансова установа яка отримала ліцензію НБУ на переказ коштів використовувати торгівельну марку? Небанківська фінансова установа, яка під час надання послуг з переказу коштів має намір використовувати комерційне (фірмове) найменування, торговельну марку (знак для товарів та послуг), що не містить найменування небанківської фінансової установи, зобов'язана не менше ніж за 15 робочих днів до початку використання письмово повідомити Національний банк про їх використання та надати інформацію про таку торговельну марку, фірмове найменування.

Яку звітність повинна подавати фінансова компанія яка отримала ліцензію НБУ на переказ коштів?Небанківська фінансова установа, яка отримала ліцензію, зобов'язана протягом усього строку дії ліцензії щороку до 01 квітня подавати Національному банку такі документи:

  1. фінансову звітність, складену відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності, у складі форми № 1 "Баланс" ("Звіт про фінансовий стан"), форми № 2 "Звіт про фінансові результати" ("Звіт про сукупний дохід"), форми № 3 "Звіт про рух грошових коштів", форми № 4 "Звіт про власний капітал" і приміток до фінансової звітності або "Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва" за попередній звітний рік;
  2. висновок аудитора (аудиторської фірми), відомості щодо якого (якої) включені до відповідного реєстру аудиторів та аудиторських фірм, які можуть проводити аудиторські перевірки фінансових установ, складений за підсумками проведеної перевірки достовірності та повноти річної фінансової звітності, її відповідності міжнародним стандартам фінансової звітності.

Чи зобов’язана фінансова компанія яка отримала ліцензію на переказ коштів інформувати Національний банк про зміни в статуті компанії?Небанківська фінансова установа в разі внесення змін до статуту зобов'язана письмово повідомити про це Національний банк протягом 10 робочих днів із дати державної реєстрації цих змін із зазначенням короткого опису внесених змін. Крім цього, фінансова установа в разі внесення змін до внутрішніх правил про переказ коштів зобов'язана протягом 10 робочих днів із дати їх виникнення подати Національному банку зміни до цих правил та один примірник внутрішніх правил про переказ коштів з урахуванням унесених до них змін. У свою чергу, Національний банк зобов'язаний протягом 30 робочих днів із дня отримання від небанківської фінансової установи змін до внутрішніх правил про переказ коштів розглянути ці зміни на відповідність законодавству України з питань переказу коштів та про результати в письмовій формі повідомити небанківську фінансову установу.

Чи повинна фінансова компанія погоджувати зміни по Правил про переказ коштів з Національним банком?Небанківська фінансова установа не має права надавати послуги з переказу коштів згідно з унесеними змінами до внутрішніх правил про переказ коштів, якщо ці зміни не узгоджені з Національним банком.

Чи встановлені вимоги до наявності у фінансової установи грошових коштів для отримання ліцензії на переказ коштів? Законодавством України встановлено вимоги до власного капіталу фінансової установи. Крім цього, положення Національного банку передбачено вимогу щодо наявності у фінансової установи яка звертається за отриманням ліцензії мати достатньо грошових коштів для виконання бізнес-плану в перший рік своєї діяльності, але в розмірі, не меншому, ніж 500 тисяч гривень.

Яким вимогам повинна відповідати фінансова компанія? Небанківська фінансова установа, яка звертається до Національного банку за отриманням ліцензії, має відповідати таким вимогам:

  1. відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів;
  2. відсутність фінансових інвестицій у капітал ключових учасників у її структурі власності, сумарний розмір яких перевищує 25% власного капіталу небанківської фінансової установи;
  3. відсутність суттєвих порушень фінансових зобов'язань протягом останнього року її діяльності щодо будь-якого банку або іншої юридичної чи фізичної особи.

Суттєвим вважається невиконання або неналежне виконання зобов'язання фінансового характеру, сума якого перевищує 300 тисяч гривень (або еквівалент цієї суми в іноземній валюті), а строк прострочення виконання зобов'язання фінансового характеру перевищує 90 календарних днів.

Небанківська фінансова установа має право надати Національному банку письмові пояснення щодо обставин виникнення суттєвих порушень фінансових зобов'язань у разі їх наявності. Національний банк має право не відмовляти у видачі ліцензії, якщо відповідні фінансові зобов'язання виконані на дату подання пакета документів, що має бути підтверджено кредиторами за такими зобов'язаннями.

Що таке бездоганна ділова репутація фінансової установи яка планує отримати ліцензію на переказ коштів?Ділова репутація небанківської фінансової установи, її керівників та власників істотної участі в ній не вважається бездоганною, якщо:

  • небанківська фінансова установа, її керівники або власники істотної участі в ній володіли істотною участю в банку станом на будь-яку дату, або
  • керівники небанківської фінансової установи або власники істотної участі в ній обіймали не менше шести місяців посади в органах управління та/або контролю банку або посаду головного бухгалтера банку, або посаду керівника підрозділу внутрішнього аудиту банку чи виконували обов'язки зазначених осіб, або
  • незалежно від обіймання посад і володіння участю в банку керівники або власники істотної участі небанківської фінансової установи станом на будь-яку дату мали право надавати обов'язкові вказівки або можливість іншим чином визначати чи істотно впливати на дії банку, -

протягом одного року, що передує прийняттю рішення Національним банком про:

  • відкликання в банку банківської ліцензії згідно з пунктом 1 або пунктом 3 частини другої статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність" (ознака застосовується протягом 10 років із дня прийняття такого рішення Національним банком);
  • віднесення банку до категорії неплатоспроможних у зв'язку з одноразовим грубим або систематичним порушенням банком законодавства у сфері готівкового обігу, що створює загрозу інтересам вкладників чи інших кредиторів банку, або віднесення банку до категорії неплатоспроможних з інших підстав, якщо в рішенні Національного банку також установлено здійснення банком ризикової діяльності, що створює загрозу інтересам вкладників чи інших кредиторів банку (ознака застосовується протягом 10 років із дня прийняття такого рішення Національним банком);
  • віднесення банку до категорії неплатоспроможних з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 76 Закону України "Про банки і банківську діяльність", якщо рішення про віднесення банку до категорії проблемних, яке йому передувало, було прийняте у зв'язку зі здійсненням банком ризикової діяльності, що загрожує інтересам вкладників чи інших кредиторів банку (ознака застосовується протягом 10 років із дня прийняття такого рішення Національним банком);
  • віднесення банку до категорії неплатоспроможних з інших підстав, передбачених статтею 76 Закону України "Про банки і банківську діяльність" (ознака застосовується протягом трьох років із дня прийняття такого рішення Національним банком).

Ділова репутація небанківської фінансової установи не вважається бездоганною, якщо:

  • небанківська фінансова установа володіла істотною участю в іншій небанківській фінансовій установі станом на будь-яку дату, або
  • власник істотної участі в небанківській фінансовій установі володів істотною участю в іншій небанківській фінансовій установі станом на будь-яку дату, або
  • керівник або власник істотної участі в небанківській фінансовій установі обіймав в іншій небанківській фінансовій установі не менше шести місяців посади в органах управління та/або контролю або посаду головного бухгалтера, або посаду керівника підрозділу внутрішнього аудиту чи виконував обов'язки зазначених осіб, -

протягом одного року, що передує прийняттю уповноваженим органом, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, рішення про застосування будь-якого з таких заходів впливу:

  • призначення тимчасової адміністрації;
  • анулювання (відкликання) ліцензії на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг;
  • виключення з Державного реєстру фінансових установ.

Чи повинна фінансова установа яка отримала ліцензію на переказ коштів в подальшому повідомляти Національний банк про зміни в структурі власності такої установи?

Небанківська фінансова установа, яка отримала ліцензію, протягом 10 робочих днів із дати змін у складі відомостей про структуру власності небанківської фінансової установи (змін у складі або в розмірі участі власників істотної участі в небанківській фінансовій установі, у складі або розмірі участі десяти найбільших остаточних ключових учасників у небанківській фінансовій установі) зобов'язана подати до Національного банку передбачені пунктом 39 розділу VI цього Положення документи про структуру власності разом з оригіналом або засвідченою підписом уповноваженої особи небанківської фінансової установи копією договору купівлі-продажу (іншого правочину), унаслідок виконання якого відбулися відповідні зміни в складі відомостей про структуру власності.

У повідомленні, яке подається разом із документами про структуру власності у зв'язку зі змінами в складі відомостей про структуру власності, обов'язково наводиться короткий опис змін із посиланням на реквізити правочинів, на підставі яких відбулися зміни.

В яких випадках структура власності фінансової установи Національним банком буде віднесена до непрозорої?Структура власності небанківської фінансової установи є непрозорою, якщо неможливо визначити всіх власників істотної участі в небанківській фінансовій установі через наявність у структурі власності небанківської фінансової установи трастових конструкцій. Трастовою конструкцією (трастом) є заснований на правочині (трастовому договорі, трастовій декларації тощо) режим володіння/управління майном, який передбачає розщеплення права власності на юридичне право власності, яке передається довірчому керуючому, та бенефіціарне право власності, яке передається вигодоодержувачам (бенефіціарам). Під юридичним правом власності розуміється право юридичного володіння, користування та розпорядження майном на користь та в інтересах вигодоодержувачів (бенефіціарів), а під бенефіціарним правом власності - право отримання будь-якої вигоди від майна.

Структура власності небанківської фінансової установи є непрозорою у разі її циклічності. Циклічною вважається така структура власності небанківської фінансової установи, у якій неможливо встановити всіх кінцевих власників істотної участі в небанківській фінансовій установі через те, що деякі чи всі ключові учасники в структурі власності володіють участю один в одному на одному або кількох рівнях/ланцюгах володіння корпоративними правами.

Протягом якого строку Національний банк повинен розглянути документи для видачі ліцензії на переказ коштів для фінансової компанії?Національний банк приймає рішення про видачу ліцензії або відмову в її видачі протягом 60 робочих днів із дня отримання повного пакета документів. Національний банк оформляє ліцензію на бланку Національного банку за підписом заступника Голови Національного банку, який засвідчується відбитком гербової печатки Національного банку, протягом трьох робочих днів із дня прийняття рішення про видачу ліцензії небанківській фінансовій установі.

Чи може Національний банк призупинити розгляд пакету документів на предмет видачі ліцензії на переказ коштів для фінансової установи?Національний банк має право призупинити розгляд пакета документів, у разі виявлення обставин, що можуть вплинути на прийняття Національним банком відповідного рішення, до з'ясування таких обставин, але не більше ніж на 30 робочих днів. При цьому, Національний банк зобов'язаний протягом п'яти робочих днів із дня прийняття рішення про призупинення розгляду пакета документів у письмовій формі повідомити про таке рішення небанківську фінансову установу (рішення приймає уповноважена особа Національного банку).

Крім цього, Національний банк має право продовжити строк розгляду пакета документів, за обґрунтованим клопотанням небанківської фінансової установи та встановити строк, на який продовжено строк розгляду (рішення приймає уповноважена особа Національного банку). При цьому, Національний банк зобов'язаний протягом п'яти робочих днів із дня прийняття рішення про продовження строку розгляду пакета документів у письмовій формі повідомити про таке рішення небанківську фінансову установу.

У яких випадках Національний банк має право повернути на доопрацювання пакет документів поданий фінансовою компанію для отримання ліцензії на переказ коштів? Національний банк має право повернути на доопрацювання пакет документів, у разі його некомплектності та/або невідповідності поданих документів вимогам законодавства України та нормативно-правових актів Національного банку, про що в письмовій формі повідомляє небанківську фінансову установу із зазначенням підстав такого повернення (рішення приймає уповноважена особа Національного банку).Національний банк повертає без розгляду пакет документів, якщо відомості про небанківську фінансову установу не внесені до Реєстру фінансових установ у порядку, визначеному законодавством України. При цьому, Небанківська фінансова установа має право повторно подати до Національного банку пакет документів, передбачений цим Положенням, після усунення причин, що стали підставою для повернення документів.

Крім цього, Національний банк має право надати зауваження та пропозиції до поданих документів, якщо вони не відповідають вимогам законодавства України, нормативно-правових актів Національного банку, у тому числі вимогам цього Положення, та встановити строк для їх опрацювання.

У яких випадках Національний банк має право відмовити у видачі ліцензії на переказ коштів фінансовій установі? Національний банк має право відмовити у видачі ліцензії небанківській фінансовій установі, якщо за результатами розгляду документів установлено, що:

  1. подані документи містять недостовірну інформацію або не відповідають вимогам законодавства України, нормативно-правових актів Національного банку;
  2. небанківська фінансова установа та/або хоча б один з її керівників, та/або хоча б один із власників істотної участі в небанківській фінансовій установі не відповідають вимогам, установленим законодавством;
  3. фінансовий стан небанківської фінансової установи не відповідає вимогам, установленим законодавством;
  4. структура власності небанківської фінансової установи не відповідає вимогам щодо прозорості, установленим законодавством.

У яких випадках Національний банк має право відкликати уфінансової установи ліцензію на переказ коштів?Національний банк має право відкликати в небанківської фінансової установи ліцензію в разі:

  1. установлення факту подання до Національного банку документів, що містили недостовірну інформацію;
  2. виключення небанківської фінансової установи з Реєстру фінансових установ;
  3. прийняття рішення про припинення небанківською фінансовою установою діяльності (крім перетворення);
  4. ненадання небанківською фінансовою установою як учасницею платіжної системи послуг з переказу коштів протягом 180 календарних днів із дати підписання ліцензії заступником Голови Національного банку;
  5. неусунення причин, за якими під час дії ліцензії були застосовані заходи впливу за порушення законодавства України, що регулює здійснення переказу коштів;
  6. повторного протягом календарного року порушення вимог законодавства України з питань переказу коштів;
  7. виявлення факту(ів) здійснення ризикової діяльності;
  8. наявності в Національного банку документально підтвердженої інформації від спеціальних державних органів, які здійснюють боротьбу з організованою злочинністю, чи органів державної влади про порушення небанківською фінансовою установою вимог нормативно-правових актів Національного банку, законодавства України з питань переказу коштів, запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню зброї масового знищення та/або до них застосовано санкції за порушення цього законодавства;
  9. установлення факту недотримання небанківською фінансовою установою внутрішніх правил про переказ коштів та/або правил платіжних систем, учасником яких вона є;
  10. невідповідності структури власності юридичної особи - небанківської фінансової установи та власників істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам законодавства України;
  11. виникнення обставин, що свідчать про невідповідність небанківської фінансової установи, його керівників, власників істотної участі в ній вимогам щодо ділової репутації;
  12. у разі не повідомлення фінансовоюкомпанією про обставини, що свідчать про невідповідність вимогам, установленим законодавством (фінансова компанія зобов'язана письмово повідомити про такі обставини Національний банк протягом п'яти робочих днів із дня виявлення таких обставин).

Будемо раді вам допомогти в питаннях пов’язаних з організацією та реєстрацією фінансових установ. Індивідуальний підхід до кожного клієнта. Кваліфіковані послуги з питань створення та реєстрації всіх видів фінансових установ, питань отримання ліцензій на фінансові послуги (факторинг, фінансовий лізинг, кредити і т.д.,), відкриття відділень фінансових установ.

Реєстрація всіх видів фінансових установ. Створення відокремлених підрозділів фінансової установи. Ліцензування діяльності фінансових установ. Супровід купівлі-продажу фінансових компаній

tel: 0671013668, 0993869134 Viber, Telegram, WhatsApp

email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Skype: Lawfin1

Питання по здійсненню обміну валют. Питання-відповіді на тему організації, реєстрації та ліцензування діяльності – обмін валют

ВІДПОВІДІ НА АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ПО ТЕМІ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА РЕЄСТРАЦІЇ ФІНАНСОВОЇ КОМПАНІЇ ЩО НАДАЄ ФІНАНСОВІ ПОСЛУГУ – ОБМІН ВАЛЮТ. ВІДПОВІДІ НА ПИТАННЯ ЯКИМ ВИМОГАМ ПОВИННА ВІДПОВІДАТИ ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЛІЦЕНЗІЇ НА НАДАННЯ ФІНАНСОВОЇ ПОСЛУГИ – ОБМІН ВАЛЮТ


Хто має право здійснювати обмін валют? Згідно законодавства України фінансову послугу - обмін валют на території України можуть надавати:

  • банки;
  • небанківські фінансові компанії які отримали генеральну ліцензію на обмін валют;
  • агенти банків (на підставі агентської угоди).

Як зареєструвати фінансову компанію з обміну валют? Реєстрація фінансової компанії з обміну валют проходить в наступному порядку:

Як отримати генеральну ліцензію на обмін валют? Генеральна ліцензія на обмін валют видається НБУ фінансовій компанії яка відповідає вимогам встановленим законодавством України. Однією з таких вимог є те, що фінансова компанії повинна пропрацювати на ринку фінансових послуг не менше одного року. Так само ключовим є відповідність фінансової компанії встановленим законодавством вимогам.
Які вимоги встановлені до директора фінансової компанії яка здійснює обмін валют? Директор фінансової компанії повинен відповідати наступним вимогам:

  • Мати повну вищу освіту (спеціаліст або магістр);
  • Пройти підвищення кваліфікації та скласти іспит (програма підвищення кваліфікації для керівників фінансових компаній);
  • Трудовий стаж керівника фінансової компанії повинен включати не менше двох років стажу на керівних посадах, чи не менше одного року на ринках фінансових послуг;
  • Протягом останніх п'яти років, директор фінансової компанії, не повинен бути керівником, фінансовим директором або головним бухгалтером фінансової установи, визнаної банкрутом, або щодо якої відкрито процедуру примусової ліквідації, або в таку фінансову компанію введена тимчасова адміністрація;
  • Директор фінансової компанії не повинен мати не погашену або не зняту судимість;
  • Мати бездоганну ділову репутацію.

Які вимоги встановлені до головного бухгалтера фінансової компанії яка здійснює діяльність з обміну валют? Головний бухгалтер фінансової компанії повинен відповідати наступним вимогам:

  • Мати вищу освіту;
  • Пройти курси підвищення кваліфікації та скласти екзамен (програма підвищення кваліфікації для головних бухгалтерів фінансових компаній);
  • Мати стаж роботи на керівних посадах, пов'язаних з фінансовою або бухгалтерською діяльністю, або стаж роботи на ринках фінансових послуг на посадах, пов'язаних з фінансовою або бухгалтерською діяльністю - не менше 3 років;
  • Протягом останніх п'яти років не бути керівником, фінансовим директором або головним бухгалтером фінансової установи, визнаної банкрутом, або щодо якої відкрито процедуру примусової ліквідації, або в таку фінансову компанію введена тимчасова адміністрація;
  • Головний бухгалтер фінансової компанії не повинен мати не погашену або не зняту судимість.

Чи можна формувати статутний капітал фінансової компанії яка здійснюватиме обмін валют - майном? Згідно статті 9 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг" при створенні фінансової компанії, або у разі збільшення статутного капіталу фінансової компанії, статутний капітал повинен бути сплачений грошовими коштами і розміщений на банківських рахунках комерційних банків. Відповідно формувати статутний капітал фінансової компанії яка здійснює обмін валют - майном, як при створенні фінансової компанії, так і при збільшенні розміру статутного капіталу фінансової компанії - заборонено законодавством України. Дане право стосується абсолютно всіх видів фінансових компаній.
Крім цього, закон України «Про господарські товариства» забороняє використовувати для формування статутного (складеного) капіталу господарського товариства бюджетні кошти, кошти, одержані в кредит та під заставу, векселі, майно державних (комунальних) підприємств, яке відповідно до закону (рішення органу місцевого самоврядування) не підлягає приватизації, та майно, що перебуває в оперативному управлінні бюджетних установ, якщо інше не передбачено законом.
Які вимоги до організації пункту обміну? Фінансова установа зобов'язана забезпечити наявність програмних комплексів, функціональні можливості яких забезпечують здійснення контролю за обсягами проведення валютно-обмінних операцій у межах фінансової установи та її структурних підрозділів (пунктів обміну валют).

  • Приміщення каси фінансової установи, каси пункту обміну валюти повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів Національного банку України з питань організації захисту приміщень банків України. Зокрема, робоче місце касира каси фінансової установи, пункту обміну валюти має бути обладнане таким чином, щоб клієнт міг спостерігати за перерахунком готівки.
  • Крім цього, в касі фінансової установи, в касі пункту обміну валюти в доступному для огляду клієнтами місці (на стенді або в іншому оформленні, крім меню платіжного пристрою) повинна бути розміщена наступна інформація:
  • Копія наказу (розпорядження) по фінансовій установі про встановлення курсів купівлі та продажу іноземних валют, завірена печаткою фінансової установи;
  • Перелік операцій, які здійснює каса фінансової установи, каса пункту обміну валют, повідомлення про обов'язковість здійснення касиром операцій сторно в разі звернення клієнта з відмовою від валютно-обмінної операції не пізніше ніж за 15 хвилин після проведення такої операції;
  • Виписка з наказу про встановлення тарифів комісійної винагороди за здійснення операції з конвертації готівкової іноземної валюти касою фінансової установи, касою пункту обміну валюти, яка засвідчується підписом керівника фінансової установи та печаткою фінансової установи;
  • Повідомлення про ознаки платіжності та зношення банкнот іноземної валюти, які приймаються банками, фінансовими установами, пунктами обміну валюти;
  • Повідомлення про оформлення фінансовою установою, пунктом обміну валюти довідки-certificate за формою № 377 з згоди фізичної особи-нерезидента і можливість здійснення зворотного обміну невикористаних коштів у гривнях тільки при наявності цієї довідки;
  • Повідомлення про те, що дані про особу, отримані у процесі обслуговування клієнтів при здійсненні валютно-обмінних операцій, є банківською таємницею з відповідним режимом їх зберігання, передбаченим главою 10 Закону України "Про банки і банківську діяльність".
  • Фінансова установа повинна направляти інформацію по ліквідації структурних підрозділів (пунктах обміну валют), зміни місцезнаходження і т.д., не пізніше ніж через 10 днів з дати виникнення таких змін до територіального управління НБУ за місцезнаходженням фінансової установи або його структурних підрозділів (пунктів по обміну валют.

В який державний орган слід звернеться для організації діяльності пункту обміну валют? Для реєстрації пункту обміну валют, фінансова установа направляють до відповідного територіального управління НБУ інформацію, перелік якої встановлено законодавством
Структурний підрозділ (пункт обміну валют) вправі розпочати здійснення валютних операцій, через 15 днів після надання фінансовою установою інформації в територіальне відділення НБУ.


Будемо раді вам допомогти в питаннях пов’язаних з організацією та реєстрацією фінансових установ. Індивідуальний підхід до кожного клієнта. Кваліфіковані послуги з питань створення та реєстрації всіх видів фінансових установ, питань отримання ліцензій на фінансові послуги (факторинг, фінансовий лізинг, кредити і т.д.,), відкриття відділень фінансових установ.

Реєстрація всіх видів фінансових установ. Створення відокремлених підрозділів фінансової установи. Ліцензування діяльності фінансових установ. Супровід купівлі-продажу фінансових компаній

tel: 0671013668, 0993869134 Viber, Telegram, WhatsApp

email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Skype: Lawfin1

Актуальні питання щодо організації ломбардної діяльності

Ломбард - фінансова установа, виключним видом діяльності якої є надання на власний ризик фінансових кредитів фізичним особам за рахунок власних або залучених коштів, під заставу майна на визначений строк і під процент та надання супутніх послуг ломбарду


Як зареєструвати ломбард? Як створити ломбард? Для реєстрації ломбарду, як фінансової установи необхідно дотримати наступні процедури:

  • Зареєструвати юридичну особу організаційно-правова форма - Повне товариство. Згідно законодавства України - Повним визнається таке товариство, всі учасники   якого займаються спільною підприємницькою діяльністю і несуть  солідарну відповідальність за зобов'язаннями товариства усім своїм майном;
  • Внести інформацію про Повне товариство до реєстру фінансових установ, який ведеться Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (реєстр НАЦКОМФІНПОСЛУГ);
  • Отримати ліцензію на кредитування (ліцензія на надання фінансових послуги ломбардом ліцензія на надання позик, в том числі на умовах фінансового кредиту. Ліцензія надається НАЦКОМФІНПОСЛУГ);
  • Поставити Ломбард на облік у Державному комітеті фінансового моніторингу (Держфінмоніторинг).

Після отримання ліцензії на кредитування, та за умови відповідності вимогам встановленим законодавством до ломбардів, як фінансовим установам, що надають фінансові послуги, ломбард може надавати фінансову послугу надання позик, в тому числі на умовах фінансового кредиту.

Який розмір статутного капіталу встановлений законом для ломбарду? Згідно законодавства України розмір статутного капіталу ломбарду повинен становити не менше 500 тисяч гривень. А за умови наявності у ломбарду відокремлених підрозділів не менше - 1 млн., грн.

Чи можна формувати статутний капітал ломбарду майном? Згідно законодавства України, формувати статутний капітал ломбарду (статутний фонд) можна тільки грошовими коштами.Законодавством забороняється використовувати для формування статутного (складеного) капіталу товариства бюджетні кошти, кошти, одержані в кредит та під заставу, векселі, майно державних (комунальних) підприємств, яке відповідно до закону (рішення органу місцевого самоврядування) не підлягає приватизації, та майно, що перебуває в оперативному управлінні бюджетних установ, якщо інше не передбачено законом.

Чи можна розмістити ломбард у житловому приміщенні? Згідно законодавства України надання ломбардних послуг можливо тільки в тому випадку якщо ломбард відповідає вимогам. Одним з них виступає саме те, що ломбард повинен бути зареєстрований в нежитловому приміщенні.

«приміщення - частина нежитлового внутрішнього об'єму будівлі, обмежена будівельними елементами, з можливістю входу і виходу, яка використовується ломбардом чи його відокремленим підрозділом при наданні фінансових та супутніх послуг ломбарду та для зберігання заставленого майна»

Які види фінансових послуг може надавати ломбард? Ломбард може надавати тільки один вид фінансової послуги, це кредитування. При цьому, ломбардне кредитування може здійснюватися за рахунок власних коштів ломбарду та залучених коштів. Ломбард може залучати кошти лише за умови отримання ліцензії на залучення фінансових активів із зобов’язанням щодо наступного їх повернення.

Чи може ломбард надавати не фінансові види послуг? Згідно законодавства України, основним видом діяльності ломбарду є надання фінансових кредитів, під заставу, на певний термін і під процент. При цьому, ломбард може надавати і супутні ломбардних послуги, а саме:

  • Оцінка заставного майна;
  • Надання посередницьких послуг зі страхування предмета застави на підставі агентського договору зі страховою компанією;
  • Реалізація заставного майна.

Чи може ломбард приймати грошові кошти на депозитні рахунки? Ломбард, як фінансова установа, не може приймати грошові кошти, як у населення так і у суб'єктів господарської діяльності на депозитні рахунки.

Чи встановлені законодавством вимоги до директора ломбарду? До директора ломбарду, а так само до особи, яка його заміщає в період відсутності (особа виконує обов'язки директора ломбарду) встановлено вимоги щодо трудового стажу, вимоги до наявності спеціальної освіти. Зокрема, директор ломбарду повинен пройти курси підвищення кваліфікації та скласти відповідний іспит.

Які вимоги встановлені до головного бухгалтера ломбарду? Згідно законодавства України до головного бухгалтера ломбарду, як і до директора встановлено спеціальні вимоги по трудовому стажу та освіті, а так само по необхідності проходження курсів підвищення кваліфікації для головних бухгалтерів ломбардів, і здачі спеціального іспиту.

Чи можна покласти ведення бухгалтерського обліку в ломбарді, не на штатного бухгалтера, а на компанію яка надає послуги з ведення бухгалтерського обліку? Ведення бухгалтерського обліку в ломбарді може здійснюватися фахівцем бухгалтерської компанії з якою у ломбарду підписаний договір на ведення бухгалтерського обліку в ломбарді. При цьому, в штаті ломбарду може і не бути в такому випадку посади - головний бухгалтер ломбарду.

Яке матеріально-технічне обладнання повинно бути для ведення ломбардного бізнесу? Згідно Положення про порядок надання фінансових послуг ломбардами, технічне забезпечення ломбарду повинно забезпечувати функціонування облікової та реєструючої систем ломбарду та створюватись на підставі комп'ютерних систем, які можуть забезпечити виконання технологічних операцій з ведення обліку в цих системах. Яка це буде система, ломбард визначає самостійно виходячи з технологічних можливостей відповідної системи та їх відповідності вище зазначеним вимогам. При цьому, програмне забезпечення повинно забезпечити резервне копіювання бази даних ломбарду, а також зберігати відповідну інформацію про наданої ломбардом послузі і клієнті.

Чи можна здійснювати ломбардний бізнес зареєструвавшись як фізична особа-приватний підприємець? Послуги з надання процентних позик (ломбардне кредитування) не може здійснюватися фізична особа, яка зареєстрована як - підприємець. Згідно Законодавства України надання кредитів (процентних позик) можливе тільки фінансовою установою. При цьому, набути статут фінансової установи може тільки юридична особа, звернувшись з відповідним пакетом документів в Нацкомфінпослуг. Зокрема, ломбардні послуги (кредитування, зберігання та оцінка заставного майна) можуть надаватися виключно ломбардом, який створюється (реєструється) у вигляді юридичної особи - Повного товариства.

Чи може ломбард реєструватися за юридичною адресою, а фактичну діяльність здійснювати за іншою адресою? Питання розмежування юридичної та фактичної адреси відносно надання ломбардних послуг чітко врегульовано на законодавчому рівні. Згідно законодавства України, ломбард, як і інші фінансові установи, може надавати фінансові послуги лише за місцем юридичної адреси, або за місцем знаходження відокремленого підрозділу (філії ломбарду, відокремленого підрозділу ломбарду). 


Будемо раді вам допомогти в питаннях пов’язаних з організацією та реєстрацією фінансових установ. Індивідуальний підхід до кожного клієнта. Кваліфіковані послуги з питань створення та реєстрації всіх видів фінансових установ, питань отримання ліцензій на фінансові послуги (факторинг, фінансовий лізинг, кредити і т.д.,), відкриття відділень фінансових установ.

Реєстрація всіх видів фінансових установ. Створення відокремлених підрозділів фінансової установи. Ліцензування діяльності фінансових установ. Супровід купівлі-продажу фінансових компаній

tel: 0671013668, 0993869134 Viber, Telegram, WhatsApp

email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Skype: Lawfin1

Питання по лізинговій діяльності. Питання-відповіді на тему організації, реєстрації та ліцензування діяльності з фінансового лізингу

ВІДПОВІДІ НА АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ПО ТЕМІ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА РЕЄСТРАЦІЇ ЛІЗИНГОВОЇ КОМПАНІЇ. ВІДПОВІДІ НА ПИТАННЯ ЯКИМ ВИМОГАМ ЛІЗИНГОВА КОМПАНІЯ ПОВИННА ВІДПОВІДАТИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЛІЦЕНЗІЇ НА ФІНАНСОВУ ДІЯЛЬНІСТЬ – ФІНАНСОВИЙ ЛІЗИНГ


Що таке лізинг? Згідно статті 806 Цивільного кодексу України, лізинг - це передача однією стороною (лізингодавцем) за договором лізингу, іншій стороні (лізингоодержувачем) у користування майна, що належить лізингодавцю на праві власності і було придбано ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг). Або, якщо майно спеціально було придбане лізингодавцем у продавця, з урахуванням встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг) на певний строк і за встановлену плату (лізинговий платіж).
Чи може бути земельна ділянка предметом договору лізингу? Згідно частини 2 статті 807 Цивільного кодексу України, земельні ділянки, як і інші природні об'єкти не можуть бути предметом договору лізингу.
Чи може надавати послугу фінансового лізингу суб'єкт господарювання - який зареєстрований як фізична особа - підприємець? Згідно статті 4 Закону України "Про фінансовий лізинг", лізингодавець це - юридична особа, яка передає право власності та користування предметом лізингу лізингоодержувачу. Відповідно, надання послуг фінансового лізингу, суб'єктом господарювання - який зареєстрований як фізична особа - підприємець, заборонено законодавством України.
Хто може надавати послугу фінансового лізингу? На відміну від інших видів лізингу, фінансовий лізинг може надаватися, або фінансовими компаніями (банки, і небанківські фінансові компанії), так і юридичними особами, які не є фінансовими компаніями, але взяті на облік у Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг) та отримали ліцензію на здійснення фінансової діяльності – фінансовий лізинг. 
Які вимоги встановлені до приміщення де буде знаходитись лізингова компанія? За загальним правилом надання фінансових послуг може здійснюватися за місцем знаходження фінансової компанії. У свою чергу, приміщення де буде знаходиться лізингова компанія повинно мати статус не житлового. Відносно лізингових компаній, в законодавстві міститься наступне визначення щодо місцезнаходження лізингової компанії - частина внутрішнього об'єму будівлі, обмежена будівельними елементами, з можливістю входу і виходу, яка використовується лізингодавцем при здійсненні діяльності з надання послуг з фінансового лізингу.
Що таке фінансовий лізинг? Послуга з фінансового лізингу - це операції з фінансовими активами, які полягають у придбанні юридичною особою у власність речі у продавця згідно встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов, а так само передачі цієї речі у користування лізингоодержувачу на певний строк не менше одного року за встановленою платі, на підставі договору фінансового лізингу (пункт 1.3.1. Положення Держкомфінпослуг "Про надання послуг з фінансового лізингу юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами").
Який порядок реєстрації лізингової компанії, або отримання дозволу на надання послуг фінансового лізингу? Важливо відзначити, що фінансовий лізинг можуть надавати як фінансові установи, у вигляді банків або небанківських фінансових установ (фінансових компаній), так і юридичні особи, які не мають статусу фінансової установи, але взяті на облік у Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринку фінансових послуг (Нацкомфінпослуг).

  1. Створення юридичної особи
  2. Внесення інформації про юридичну особу до реєстру фінансових установ (реєстрація фінансової установи/постановка на облік лізингової компанії в Нацкомфінпослуг)
  3. Отримання ліцензії на надання фінансової послуги – фінансовий лізинг
  4. Постановка на облік лізингової компанії в Держфінмоніторинг (компанія яка надає фінансову послугу – фінансовий лізинг, повинна бути взята на облік в Держфінмоніторинг, як суб’єкт фінансового моніторингу).

Які вимоги встановлені до кваліфікації директора та головного бухгалтера лізингової компанії? Законодавством не встановлено вимог до кваліфікації директора та головного бухгалтера лізингової компанії. Даний момент пов'язаний з тим що лізингова компанія не є фінансовою установою, а виступає юридичною особою яка згідно законодавства України може надавати лізингові послуги (за умови, що така компанія взята на облік в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринку фінансових послуг (Нацкомфінпослуг).
У свою чергу важливо відзначити, що Розпорядженням Держкомфінпослуг про наданням окремих фінансових послуг юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, встановлені вимоги до кваліфікованих співробітників, які безпосередньо надають послугу фінансового лізингу, в лізинговій компанії. Зокрема фахівці, які безпосередньо здійснюють (підписання, супроводження та виконання договорів фінансового лізингу, а так само інших супутніх договорів), повинні відповідати наступним вимогам: вища освіта (фінансова, економічна або юридична напрямок).
Які вимоги встановлені до розміру статутного капіталу лізингової компанії? Законодавство, що регулює надання фінансових послуг не встановлено вимог до лізингових компаній в частині мінімального розміру статутного капіталу. 
Чи повинна лізингова компанія бути зареєстрована в Держфінмоніторинг? Згідно законодавства України, юридичні особи, які систематично надають послуги з фінансового лізингу (підписали протягом одного календарного року три або більше договорів фінансового лізингу) або підписали хоча б один договір фінансового лізингу на суму, яка дорівнює або перевищує 80 тисяч гривень, у своїй діяльності повинні дотримуватися і керуватися положеннями законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.
Протягом якого часу Нацкомфінпослуг повинна взяти лізингову компанію на облік (надати лізингової компанії право надавати фінансову послугу - фінансового лізингу, без реєстрації такої компанії в реєстрі фінансових установ)? Нацкомфінпослуг повинна розглянути заяву лізингової компанії на предмет надання їй права надавати фінансову послугу - фінансовий лізинг в протягом 30 днів. Про прийняття рішення у відмові в постановці лізингової компанії, Нацкомфінпослуг повинна повідомити лізингову компанію в не пізніше як через 30 днів після отримання від лізингової компанії заяви та пакету документів.

Чи потрібно отримувати ліцензію на фінансовий лізинг? Послуга – фінансовий лізинг, є фінансовою послугою. Для надання послуги фінансового лізингу – компанія повинна отримати ліцензію на надання фінансової послуги – фінансовий лізинг. За видачу ліцензії компанія сплачує державне мито.
Чи можна оскаржити рішення Нацкомфінпослуг про відмову в узятті лізингової компанії на облік? Згідно законодавства України, рішення про відмову Нацкомфінпослуг в узятті лізингової компанії на облік (надання лізингової компанії, яка не є фінансовою установою) права надавати фінансову послугу - фінансовий лізинг, може бути оскаржено в судовому порядку.
Протягом якого часу лізингова компанія повинна зберігати договори фінансового лізингу, зобов'язання за якими вже виконані? Лізингова компанія зобов'язана зберігати договору фінансового лізингу протягом 5-ти років після того як зобов'язання за даним договором були виконані.
Чи потрібно повідомляти Нацкомфінпослуг про зміни директора або головного бухгалтера в лізинговій компанії? Повідомляти Нацкомфінпослуг про зміну директора лізингової компанії або головного бухгалтера лізингової компанії, а так само про інші зміни які відбулися в лізинговій компанії необхідно.
Чи повинна лізингова компанія здавати звітність в Нацкомфінпослуг? Лізингова компанія зобов'язана подати квартальну звітність в Нацкомфінпослуг.


Будемо раді вам допомогти в питаннях пов’язаних з організацією та реєстрацією фінансових установ. Індивідуальний підхід до кожного клієнта. Кваліфіковані послуги з питань створення та реєстрації всіх видів фінансових установ, питань отримання ліцензій на фінансові послуги (факторинг, фінансовий лізинг, кредити і т.д.,), відкриття відділень фінансових установ.

Реєстрація всіх видів фінансових установ. Створення відокремлених підрозділів фінансової установи. Ліцензування діяльності фінансових установ. Супровід купівлі-продажу фінансових компаній

tel: 0671013668, 0993869134 Viber, Telegram, WhatsApp

email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Skype: Lawfin1

Питання по кредитним установам. Питання-відповіді щодо організації та реєстрації кредитної компанії

ПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ ПОВ’ЯЗАНІ З ОРГАНІЗАЦІЄЮ ТА РЕЄСТРАЦІЄЮ КРЕДИТНОЇ УСТАНОВИ

Кредитна установа - фінансова установа, яка відповідно до закону про діяльність відповідної фінансової установи має право за рахунок залучених коштів надавати фінансові кредити на власний ризик.


Які види послуг може надавати кредитна установа? Згідно законодавства України, кредитна компанія може надавати такі види фінансових послуг:
- надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту.
При цьому, на відміну від інших видів фінансових установ (факторингових компаній, лізингових компаній і так далі) види діяльності яких можуть поєднуватися з іншими видами діяльності, фінансова діяльність кредитної компанії чітко обмежена лише одним видом діяльності - кредитування.
Що таке власні кошти кредитної компанії? Що відноситься до залучених коштів? Власні кошти кредитної компанії це - грошові кошти внесені засновниками кредитної установи в рахунок формування статутного капіталу, в тому числі субординований капітал, гроші отримані кредитної компанією від інших кредитних установ у вигляді фінансового кредиту.
Залучені кошти кредитної компанії це - прямо або опосередковано отримані на зворотній основі від фізичних, та/або від юридичних осіб, а так само, отримані залишки фінансових активів, які виникли в результаті здійснення звичайної господарський діяльності в інтересах цих осіб.
Чи може кредитна компанія здійснювати кредитування за рахунок залучених коштів без ліцензії? Законодавством України встановлено правило, що кредитна компанія може надавати фінансові послуги у вигляді кредитування за рахунок залучених коштів, тільки після отримання ліцензії. Тобто надавати кредити за рахунок залучених коштів без отримання кредитною установою ліцензії на кредитування за рахунок залучених коштів – заборонено законодавством України. 

Чи потрібно кредитній установі отримували ліцензію на кредитування (кредитування за рахунок власних коштів кредитної компанії)? Кредитна установа (фінансова компанія) повинна отримати ліцензію на здійснення діяльності з надання фінансової послуги – надання позик, в тому числі на умовах фінансового кредиту. Ліцензія надається Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (НАЦКОМФІНПОСЛУГ). Ліцензія на надання фінансових кредитів надається безстроково. За видачу ліцензії кредитна установа повинна сплатити державне мито.

Який орган державної влади видає ліцензію на кредитування за рахунок залучених коштів для кредитної установи? Ліцензування діяльності кредитних компаній, як учасників ринку фінансових послуг здійснює Національна комісія що здійснює державне регулювання ринку фінансових послуг (НАЦКОМФІНПОСЛУГ).

На який строк видається ліцензія на залучення фінансових активів із зобов'язанням щодо наступного їх повернення? Ліцензія на залучення фінансових активів із зобов'язанням щодо наступного їх повернення надається безстроково. За видачу ліцензії кредитна установа повинна сплатити державне мито.

Які вимоги встановлені законодавством для отримання кредитною установою ліцензії на кредитування?

  • Для отримання ліцензії на кредитування, кредитна компанія повинна мати статус фінансової установи.
  • Власні кошти кредитної компанії повинні бути не менше 3-х мільйонів гривень.
  • Директор, головний бухгалтер, а так само відповідальний за фінансовий моніторинг повинні відповідати вимогам встановленим законодавством України до таких посадових осіб.
  • Крім цього, кредитна установа повинна відповідати ряду інших вимог встановлених законодавством України.

Які вимоги встановлені для реєстрації кредитної компанії? Кредитна компанія для набуття статусу фінансової компанії, повинна звернутись до Нацкомфінпослуг з відповідним пакетом документів. За підсумками розгляду пакету документів, Нацкомфінпослуг приймає рішення про включення компанії до державного реєстру фінансових установ або, про відмову. У разі відмови в реєстрації кредитної компанії, як фінансової установи, залежно від причин для відмови - можна повторно звернутись до Нацкомфінпослуг для реєстрації кредитної компанії.

Який розмір статутного капіталу встановлений законодавством України для кредитних установ? Який мінімальний розмір власних коштів встановлений для кредитної компанії для внесення її до реєстру фінансових установ? Для кредитної компанії розмір статутного капіталу повинен становити не менше 3-х мільйонів гривень. Тобто, розмір власних коштів кредитної установи на момент звернення до Нацкомфінпослуг з метою внесення кредитної установи до реєстру фінансових установ, повинен становити не менше 3-х мільйонів гривень.

Чи допускається формування статутного капіталу в кредитної установи майном або борговими зобов’язаннями? Законом заборонено формування статутного капіталу кредитної компанії майном. Формування статутного капіталу кредитної компанії допускається виключно грошовими коштами. Крім цього, закон України «Про господарські товариства» забороняє використовувати для формування статутного (складеного) капіталу господарського товариства бюджетні кошти, кошти, одержані в кредит та під заставу, векселі, майно державних (комунальних) підприємств, яке відповідно до закону (рішення органу місцевого самоврядування) не підлягає приватизації, та майно, що перебуває в оперативному управлінні бюджетних установ, якщо інше не передбачено законом.

Чи може кредитна установа кредитувати не маючи ліцензії на залучення фінансових активів надавати кредити за рахунок залучених коштів? Кредитна компанія може здійснювати фінансову діяльність з кредитування за рахунок власних коштів за умови, що така компанія має статус фінансової установи та отримала ліцензію на надання позик, в тому числі на умовах фінансового кредиту. Без ліцензії на залучення фінансових активів кредитна установа може надавати фінансові кредити лише за рахунок власних коштів, при цьому вона повинна також отримати ліцензію на – надання позик, в тому числі на умовах фінансового кредиту.

Чи може кредитна компанія надавати фінансову послугу - іпотечне кредитування, без ліцензії? Згідно Ліцензійних умов провадження діяльності з надання фінансових кредитів за рахунок залучених коштів кредитними установами, надання фінансової послуги - іпотечного кредитування, можливе лише за умови, що така кредитна компанія має ліцензію на кредитування за рахунок залучених коштів.

Чи дає право, кредитній установі, ліцензія на залучення фінансових активів -залучати, кошти від фізичних або юридичних осіб на депозитні рахунки? Ліцензія, яка видається для кредитних установ, не дає права таким кредитним установам приймати грошові кошти від фізичних та юридичних осіб на депозитні рахунки. Така діяльність може здійснюватися тільки в рамках кредитної спілки - як окремого виду небанківських фінансових установ, або банком. 

Які вимоги встановлені до директора кредитної установи (кредитної компанії)? Керівник кредитної компанії повинен відповідати наступним вимогам:

  • Мати повну вищу освіту (спеціаліст або магістр);
  • Пройти підвищення кваліфікації та скласти іспит (програма підвищення кваліфікації для керівників кредитних компаній надають фінансову послугу - кредитування за рахунок власних і, або кредитування за рахунок залучених коштів);
  • Трудовий стаж керівника кредитної компанії повинен включати не менше двох років на керівних посадах, чи не менше одного року на ринках фінансових послуг;
  • Протягом останніх п'яти років не бути керівником, фінансовим директором або головним бухгалтером фінансової установи, визнаної банкрутом, або щодо якої відкрито процедуру примусової ліквідації, або в таку фінансову компанію введена тимчасова адміністрація;
  • Керівник кредитної компанії не повинен мати не погашену або не зняту судимість;
  • Мати бездоганну ділову репутацію.

Які вимоги встановлені до головного бухгалтера кредитної компанії? Головний бухгалтер кредитної компанії повинен відповідати наступним вимогам:

  • Мати вищу освіту;
  • Пройти курси підвищення кваліфікації та скласти екзамен (програма підвищення кваліфікації для головних бухгалтерів фінансових компаній надають фінансову послугу - кредитування за рахунок власних і, або позикових коштів);
  • Мати стаж роботи на керівних посадах, пов'язаних з фінансовою або бухгалтерською діяльністю, або стаж роботи на ринках фінансових послуг на посадах, пов'язаних з фінансовою або бухгалтерською діяльністю - не менше 3 років;
  • Протягом останніх п'яти років не бути керівником, фінансовим директором або головним бухгалтером фінансової установи, визнаної банкрутом, або щодо якої відкрито процедуру примусової ліквідації, або в таку фінансову компанію введена тимчасова адміністрація;
  • Головний бухгалтер кредитної компанії не повинен мати не погашену або не зняту судимість.

Які технічні вимоги встановлені щодо організації діяльності кредитної компанії? Місцем реєстрації кредитної компанії може бути тільки нежитлове приміщення. Так само, у кредитної компанії повинна бути комп'ютерна техніка, що дасть можливість виконання вимог встановлених Нацкомфінпослуг (систематизації, копіюванні та зберіганні даних про підписані договори кредиту), телефон, факс, доступ до інтернет.

Чи потрібно реєструвати кредитну установу в Державному комітеті фінансового моніторингу (Держфінмоніторинг)? Кредитна компанія повинна бути зареєстрована в Держфінмоніторинг. Дане правило, чітко визначено законодавством України, де кредитні установи визначені як суб'єкти первинного фінансового моніторингу. Зокрема, згідно законодавства, суб'єкти первинного фінансового моніторингу, повинні стати на облік у Держфінмоніторинг, забезпечувати ідентифікацію та вивчення клієнта у випадку якщо це передбачено законодавством України, забезпечувати реєстрацію фінансових операцій що підлягають фінансовому моніторингу і так далі.

Чи повинен бути в штаті кредитної компанії фахівець з фінансового моніторингу? В кредитної компанії повинна бути штатна посада - відповідальний за фінансовий моніторинг. Посада відповідального за фінансовий моніторинг прирівнюється до керівної посади. До відповідальному за фінансовий моніторинг в кредитній компанії законодавством України встановлені кваліфікаційні вимоги яким він повинен відповідати. Крім цього, фахівець з фінансового моніторингу в кредитній установі, повинен пройти курси підвищення кваліфікації для фахівців з фінансового моніторинг та скласти відповідний іспит.


Будемо раді вам допомогти в питаннях пов’язаних з організацією та реєстрацією фінансових установ. Індивідуальний підхід до кожного клієнта. Кваліфіковані послуги з питань створення та реєстрації всіх видів фінансових установ, питань отримання ліцензій на фінансові послуги (факторинг, фінансовий лізинг, кредити і т.д.,), відкриття відділень фінансових установ.

Реєстрація всіх видів фінансових установ. Створення відокремлених підрозділів фінансової установи. Ліцензування діяльності фінансових установ. Супровід купівлі-продажу фінансових компаній

tel: 0671013668, 0993869134 Viber, Telegram, WhatsApp

email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Skype: Lawfin1

Актуальні питання щодо організації діяльності ломбардного відділення

АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ В СФЕРІ ВІДКРИТТЯ І РЕЄСТРАЦІЇ ВІДДІЛЕННЯ ЛОМБАРДА

Ломбардний бізнес в Україні є одним із стабільно працюючих, у порівнянні з іншими видами фінансових послуг, в сегменті небанківських фінансових установ. Якщо у вас вже є зареєстрований ломбард, і ви розумієте що вам необхідно нарощувати клієнтську мережу, шляхом розвитку мережі ломбардних відділень, цей матеріал буде вам корисний. Розглянемо особливості організації ломбардного відділення, порядок реєстрації відділення ломбарду і так далі.
Що таке відділення ломбарду? Згідно законодавства України, надавати ломбардні послуги може - ломбард (зареєстрований як фінансова установа), в тому числі і його відокремлені підрозділи. При цьому, відокремлені підрозділи ломбарду, повинні бути зареєстровані, тобто, інформація про відділення ломбарду повинна бути внесена до реєстру фінансових установ (Нацкомфінпослуг). Відділення ломбарду повинно отримати код ЄДРПОУ. Згідно статті 55 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання, мають право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи. Таким чином, ломбард, як суб'єкт господарювання, теж може відкривати філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи.
Ломбардне відділення, це філія, інший відокремлений підрозділ юридичної особи, розташований поза місцем знаходження юридичної особи, що здійснює всі або частину функцій з надання фінансових послуг від імені ломбарду.
Який порядок реєстрації відділення ломбарду, щоб воно могло надавати ломбардні послуги? Ломбардне відділення, може надавати фінансові послуги після того, як воно буде зареєстровано реєстраційної служб, в ЄДРПОУ. Крім цього, дане відділення повинно бути внесено до реєстру фінансових установ Нацкомфінпослуг. Інформація про відділення ломбарду повинна бути подана до Держфінмоніторингу.
Які вимоги встановлені до директора відділення ломбарду? Чи встановлені якісь вимоги до директора відокремленого підрозділу ломбарду? Законодавством України встановлені вимоги до директора відділення ломбарду:

  • Директор відділення ломбарду повинен мати вищу освіту не нижче професійно-технічної;
  • Директор відділення ломбарду повинен мати не менше ніж 2-річний загальний стаж трудової діяльності, з якого стаж роботи на ринках фінансових послуг - не менше одного року або стаж роботи на керівних посадах не менше двох років;
  • Директор відділення ломбарду протягом останніх п'яти років не повинен бути керівником, фінансовим директором або головним бухгалтером фінансової установи, визнаної банкрутом, підданої процедурі примусової ліквідації або до якої було застосовано захід впливу за порушення законодавства, що регулює діяльність з надання фінансових послуг, у вигляді відсторонення керівництва від управління фінансовою установою та призначення тимчасової адміністрації;
  • Директор відділення ломбарду не повинен мати непогашеної або не знятої судимості за умисні злочини, злочини у сфері господарської та службової діяльності, а також не бути позбавленим права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю.

Які вимоги встановлені до приміщення відокремленого підрозділу ломбарду? Які технічні вимоги передбачені законодавством для відділення ломбарду? 

  • Відділення ломбарду повинно знаходитись у нежитловому приміщенні. При цьому, це приміщення має бути або у власності ломбарду, або передано йому в користування згідно договору оренди, або суборенди.

«приміщення - частина нежитлового внутрішнього об'єму будівлі, обмежена будівельними елементами, з можливістю входу і виходу, яка використовується ломбардом чи його відокремленим підрозділом при наданні фінансових та супутніх послуг ломбарду та для зберігання заставленого майна»

Площа приміщення повинна бути не  менше ніж 5 квадратних метрів, призначеного для надання фінансових послуг та супутніх послуг ломбарду. Крім цього, повинно бути спеціальне місце зберігання заставленого майна.

  • Відділення ломбарду повинно бути оснащене комп'ютерною технікою та засобами зв'язку (телефон, Інтернет).
  • Відділення ломбарду повинно бути оснащене програмним забезпеченням, яке необхідно для надання ломбардних послуг та здійснення внутрішнього обліку надання ломбардних послуг.
  • Приміщення в якому знаходиться відділення ломбарду повинно знаходитися під охороною. 

Чи встановлені вимоги до відділення ломбарду, щодо наявності відповідних фінансових активів у ломбарду, або ж самого відділення? Законодавством України не встановлені особливі вимоги до фінансового стану відділення ломбарду. При цьому, такі вимоги встановлені до самого ломбарду, тобто, розмір власних активів ломбарду повинен бути не менше ніж встановлений законодавством. Якщо розмір власних коштів ломбарду буде менше ніж це передбачено законодавством, такий ломбард не зможе відкривати ломбардні відділення. Власний капітал ломбарду повинен бути не менше 500 тис. грн., а за наявності відокремлених підрозділів у ломбарду - власний капітал повинен бути не менше 1 млн. грн.

Які види послуг може надавати відділення ломбарду? Види діяльності які може здійснювати ломбардне відділення? Відокремлені підрозділи ломбарду - філії та відділення, розташовані поза місцезнаходженням ломбарду, що здійснюють всі або частину функцій з надання фінансових та супутніх послуг ломбарду. Таким чином, відділення ломбарду може здійснювати всі ті види діяльності, що і сам ломбард.
Зокрема, ломбардне відділення може надавати послуги по кредитуванню. А так само, надавати супутні послуги. До супутніх послуг відноситься:

  • Оцінка майна що передається в заклад відповідно до чинного законодавства та/або умов договору;
  • Надання посередницьких послуг зі страхування предмета закладу на підставі агентського договору зі страховою компанією;
  • Реалізація закладеного майна відповідно до чинного законодавства та/або умов договору.

Будемо раді вам допомогти в питаннях пов’язаних з організацією та реєстрацією фінансових установ. Індивідуальний підхід до кожного клієнта. Кваліфіковані послуги з питань створення та реєстрації всіх видів фінансових установ, питань отримання ліцензій на фінансові послуги (факторинг, фінансовий лізинг, кредити і т.д.,), відкриття відділень фінансових установ.

Реєстрація всіх видів фінансових установ. Створення відокремлених підрозділів фінансової установи. Ліцензування діяльності фінансових установ. Супровід купівлі-продажу фінансових компаній

tel: 0671013668, 0993869134 Viber, Telegram, WhatsApp

email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Skype: Lawfin1

Питання-відповіді щодо організації та реєстрації відділення кредитної установи

ПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ ТА РЕЄСТРАЦІЇ ВІДДІЛЕНЬ КРЕДИТНОЇ УСТАНОВИ. ВИМОГИ ЗАКОНОДАВСТВА ДО ВІДОКРЕМЛЕНИХ ПІДРОЗДІЛІВ КРЕДИТНИХ УСТАНОВ

Кредитна установа - фінансова установа, яка відповідно до закону про діяльність відповідної фінансової установи має право за рахунок залучених коштів надавати фінансові кредити на власний ризик. Відокремлений підрозділ - філія, інший відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза місцезнаходженням юридичної особи та здійснює всі або частину функцій з надання фінансових послуг від її імені.


Чи потрібно реєструвати відділення кредитної установи в Нацкомфінпослуг?  Відповідно до законодавства кредитна установа може надавати фінансові послуги як за місцем свого знаходження, так і за місцем знаходження її відокремлених підрозділів. Відокремлений підрозділ може надавати фінансові послуги лише після його реєстрації в реєстрі фінансових установ Нацкомфінпослуг. 

Зокрема згідно Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” фінансові установи, нагляд за діяльністю яких здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, повинні також розкривати шляхом розміщення на безоплатній основі в її загальнодоступній інформаційній базі даних про фінансові установи та на власних веб-сайтах (веб-сторінках) в обсязі та порядку, встановлених зазначеною комісією, таку інформацію:

  • повне найменування, ідентифікаційний код та місцезнаходження фінансової установи;
  • перелік фінансових послуг, що надаються фінансовою установою;
  • відомості про власників істотної участі (у тому числі осіб, які здійснюють контроль за фінансовою установою);
  • відомості про склад наглядової ради та виконавчого органу фінансової установи;
  • відомості про відокремлені підрозділи фінансової установи;
  • відомості про ліцензії та дозволи, видані фінансовій установі;
  • річну фінансову та консолідовану фінансову звітність;
  • відомості про порушення провадження у справі про банкрутство, застосування процедури санації фінансової установи;
  • рішення про ліквідацію фінансової установи;
  • іншу інформацію про фінансову установу, що підлягає оприлюдненню відповідно до закону.

Чи потрібно реєструвати відділення кредитної установи в Держфінмоніторинг? Кредитна установа, що планує надавати фінансові послуги через відокремлені підрозділи повинна повідомити Держфінмоніторинг. Законодавством встановлено строки та спосіб в який кредитна установа повинна повідомляти Держфінмоніторинг.

Згідно Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» Суб’єктами первинного фінансового моніторингу є банки, страховики (перестраховики), страхові (перестрахові) брокери, кредитні спілки, ломбарди та інші фінансові установи.

Відокремлений підрозділ суб’єкта первинного фінансового моніторингу - філія, інший підрозділ суб’єкта первинного фінансового моніторингу, що розташований не за місцезнаходженням такого суб’єкта та здійснює фінансові операції або забезпечує їх здійснення, у тому числі надає послуги від імені суб’єкта первинного фінансового моніторингу (крім здійснення представницьких функцій).

Які вимоги встановлені до відділення кредитної установи? Відділення кредитної установи повинно знаходитись в нежитловому приміщенні.

  • Керівник відділення кредитної установи повинен відповідати вимогам встановленим законодавством.Професійні якості керівника, головного бухгалтера фінансової установи, а також керівника відокремленого підрозділу фінансової установи повинні відповідати професійним вимогам, установленим Нацкомфінпослуг.

Ділова репутація керівника, головного бухгалтера, керівника відокремленого підрозділу фінансової установи, фізичних осіб, які прямо чи опосередковано володіють істотною участю у фінансовій установі, повинна бути бездоганною. Ознаками відсутності бездоганної ділової репутації є:

  • особа в установленому законодавством порядку позбавлена права займати певні посади або займатися певною діяльністю;
  • особа має не погашену або не зняту в установленому законом порядку судимість за умисні злочини, злочини у сфері господарської та службової діяльності;
  • особа була керівником, головним бухгалтером або власником істотної участі у фінансовій установі не менше шести місяців протягом одного року, що передує прийняттю рішення відповідним державним органом про застосування заходу впливу у вигляді:
    1. відкликання/анулювання всіх ліцензій у фінансової установи (застосовується протягом п’яти років з дня прийняття рішення відповідним державним органом про відкликання/анулювання ліцензії);
    2. відсторонення керівництва від управління фінансовою установою та призначення тимчасової адміністрації у фінансовій установі у разі встановлення порушень фінансовою установою законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг (застосовується протягом п’яти років з дня прийняття рішення відповідним державним органом про відсторонення керівництва від управління фінансовою установою та призначення тимчасової адміністрації);
  • особа була керівником, головним бухгалтером або власником істотної участі у фінансовій установі не менше шести місяців, якщо таку фінансову установу в цей період або протягом одного року після цього було визнано банкрутом та/або піддано процедурі примусової ліквідації (застосовується протягом 10 років з дня визнання фінансової установи банкрутом або початку процедури примусової ліквідації);
  • наявність інформації, що особа включена до переліку осіб, пов’язаних із терористичною діяльністю або стосовно яких застосовано міжнародні санкції, в установленому законодавством порядку.

Фінансова установа зобов’язана дотримуватися вимог статті 10 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” щодо прийняття рішень у разі конфлікту інтересів.

  • Відділення кредитної установи повинно мати особу на яку буде покладено ведення фінансового моніторингу.
  • Крім цього, відділення кредитної установи повинно відповідати технічним вимогам щодо наявності мережі інтернет, телефону, сайту, електронної пошти і так далі. 

Які види фінансових послуг може надавати відокремлений підрозділ кредитної компанії?  Відокремлений підрозділ кредитної установи може надавати ті ж види фінансових послуг, що і кредитна установа. Відповідно до законодавства України кредитна установа може надавати фінансові послуги – кредитування. При цьому, кредитна установа повинна отримати ліцензію на надання фінансових послуг – ліцензія на надання позик, в тому числі на умовах фінансового кредиту. 


Будемо раді вам допомогти в питаннях пов’язаних з організацією та реєстрацією фінансових установ. Індивідуальний підхід до кожного клієнта. Кваліфіковані послуги з питань створення та реєстрації всіх видів фінансових установ, питань отримання ліцензій на фінансові послуги (факторинг, фінансовий лізинг, кредити і т.д.,), відкриття відділень фінансових установ.

Реєстрація всіх видів фінансових установ. Створення відокремлених підрозділів фінансової установи. Ліцензування діяльності фінансових установ. Супровід купівлі-продажу фінансових компаній

tel: 0671013668, 0993869134 Viber, Telegram, WhatsApp

email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Skype: Lawfin1

Дочірні категорії

Питання по фінансовим компаніям

Питання по фінансовим компаніям. Актуальні питання повязані з реєстрацією фінансової компанії. Особливості реєстрації фінансової компанії. 

Актуальні питання-відповіді щодо створення та діяльності фінансових установ

Кваліфіковані послуги з питань реєстрації фінансових установ

Реєстрація всіх видів фінансових установ. Створення відокремлених підрозділів фінансової установи. Ліцензування діяльності фінансових установ. Супровід купівлі-продажу фінансових установ

tel: 0671013668, 0993869134 Viber, Telegram, WhatsApp.

email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Skype: Lawfin1 Консультація безкоштовно!!!

Новини фінансового ринку

Актуальні новини фінансового ринку України

Детально!!!

Питання-відповіді

Актуальні питання-відповіді щодо створення та діяльності фінансових установ

Детально!!!

Глосарій фінансового ринку

Визначення, що застосовуються в законодавстві яким регулюються фінансові правовідносини

Детально!!!

Фінансова звітність

Фінансова звітність фінансових установ

Детально!!!

Фінансовий моніторинг

Особливості організації фінансового моніторингу в фінансовій установі

Детально!!!

Новини законодавства

Новини законодавства яким регулюється діяльність фінансових установ

Детально!!!

Актуальні матеріали

Актуальні матеріали на тему створення та діяльності фінансових компаній

Детально!!!

Організація фінансового бізнесу

Організація діяльності фінансових компаній. Організація кредитно-фінансової діяльності в Україні

Детально!!!

Ліквідація фінансової компанії

Анулювання ліцензії фінансової компанії. Виключення фінансової компанії з реєстру фінансових установ

Детально!!!

Продаж фінансових компаній

Компанія виступить консультантом з питань супроводу процедури переоформлення корпоративних прав на фінансову компанію, а так само супроводить процес внесення змін до контролюючих органів

Детально!!!

Супровід діяльності фінансових компаній

Супровід діяльності фінансових установ

Детально!!!

Хто на сайті

На сайті 545 гостей та 0 користувачів